TÜRKLİM'İN YENİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI "AYDIN ERDEMİR" OLDU

TÜRKLİM'İN YENİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI "AYDIN ERDEMİR" OLDU

TÜRKLİM'İN 24. Olağan Genel Kurulu'nda yönetim kurulu başkanlığına "Aydın Erdemir" seçildi.

Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın başında, TÜRKLİM Eski Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Genç bir konuşma yaptı.

Hakan Genç konuşmasında;

“Öncelikle; sizlerle bir arada olmaktan çok mutluyum. Vedalar hüzünlüdür. Ama her bitiş yeni bir başlangıçtır. Ülkemizin kalkınmasında kilometre taşlarından biri olan TÜRKLİM’de bayrağı birine devretmenin haklı gururunu yaşıyorum. Öncelikle TÜRKLİM’de görev yaptığım arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. 

Aktif meslek yaşantılarını sürdüren arkadaşlarım, yönetim dışından katılmaya devam edecekler. Benim için durum biraz farklı. Aktif meslek yaşantımı hâlihazırda tamamlamıştım. TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanlığı ile 45 yıllık faal meslekî yaşantımı başka bir evreye taşımaktayım. 

Yoğun bir aidiyet içerisinde çalıştığım TÜRKLİM’den ayrılıyor olmak hüzün verici. Yapmış olduğumuz faaliyet raporlarını bilgilerini sunduk. Faaliyetlerimizi icra ederken konu tam odaklı ve mesleki bilgilerimi kullanarak başarılı olduk. Limancılık ve denizcilik; kamuda algı eksikliği yaşanmasına sebep olan bir alan hâline gelmişti. Bu algı eksikliğini; yaptığımız çalışmalarla ekonomik kalkınmadaki etkinliklerimizi göstererek farkındalık yaratmak istedik.

Pandemi sürecinde dünya ticaretinin yüzde doksanının yapıldığı deniz yolu taşımacılığı çok önemli bir noktaya geldi. Ancak şunu iyi biliyoruz; birçok limanda hâlen yeterli kapasite bulunmuyor. Birbirini desteklemesi gereken sektör zincirleri bu insanların işlerini daha da güçlendiriyor. 

Denizcilik sektörü, dünyada tercih edilmeyen bir meslek grubu hâline geldi. Ülkemiz için bunu şu an söylemesek bile, ilerisi için ne olacağını bilemiyoruz. İş koşulları iyi olmayan kalifiye personeller meslekten uzaklaşıyor. Bu nedenle liman işletmelerimizin kıymetini bilmeliyiz. Bu durum ülkemizin menfaatine olacaktır. Geleceğimiz bakımından basının katkıları çok önemli ve gereklidir. Bize bu zor durumda destek olan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Hakan Genç’in ardından İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran bir konuşma gerçekleştirdi. Kıran, yaptığı konuşmada:

“3 yıl önce yapılan Genel Kurul’da da buradaydık. O süreçte yaptığımız konuşmada; o gün itibarı ile Deniz Ticaret Odası ve TÜRKLİM arasındaki var olan ilişkiyi daha da ileriye taşımak ve geliştirmek istediğimizi dile getirmiştik. Daha efektif işler yapmak adına bunu söylemiştik. Şu ana baktığımda samimiyet ve memnuniyetle ifade edebilirim ki gerçek anlamda bunu yaşadık.

Özellikle bazı kördüğüm konularda birlikte tek bir yapı olarak duruş ve görüşlerimizi paylaştık. Denizciliğimize hizmet etmek için çaba gösterdik. Deniz Ticaret Odası bildiğiniz gibi sektörün çatı kuruluşu. Her konuya vakıf olmamız elbette mümkün değil. 

Ancak bu çatı buradaki aramızdaki iletişimin iyileştirilmesini sağlıyor. Sektörümüzün içindeki; Türk Armatörler Birliği, Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği, TÜRKLİM vb. dernekler aslında odamızın en çok destek aldığı kuruşlardır. Bu kuruluşlar ile belki statümüz farklı ancak aynı çatı altındayız. Yaptığı çalışmaları bu yüzden çok önemsiyoruz. Bu yüzden, her daim yakın ilişki içerisinde olduk.

Tüm kuruluşlar, rekabet değil iş birliği içerisinde olmalı. Kuruluşlarımız ne kadar üretici olursa; bizler için o kadar faydalı olacak. Son olarak söyleyeceğim; seçilecek Yönetim Kurulu’ndan aynı samimiyet ve çalışma şevkini bekliyor olacağız. Bu vesile ile geçmiş Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Genç ve ekibine faydalı çalışmaları için teşekkür ederken; yeni seçilecek yönetim kurulu ve ekibine başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra İrfan Bilgin TÜRKLİM Genel Sekreteri denetçi raporlarını, yönetim kurulu faaliyet ve gelir-gider tablosunu okudu. Sonrasında; yönetim ve denetim kurulu raporu ibra edildi.

Ardından, yeni Yönetim Kurulu’nun seçimine geçildi. 

Seçime tek liste ile giren Aydın Erdemir, TÜRKLİM'in yeni Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Buna göre; listede şu isimler yer aldı.Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erdemir yaptığı konuşmada:

"Eski Yönetim Kurulu’na gösterdiği katkılar için teşekkürlerimi sunuyorum. Yönetimi; son üç yılda çok önemli işler yapan Hakan Bey’den devir almanın gururunu yaşıyorum.

Şunu hatırlatmak isterim; bizler bir apartman dairesinde kurularak bugünlere geldik. İş birliği içerisindeki yapıcı tutumlarımız bizleri adım adım yukarılara taşıdı. Ben, 20 yıla yakın TÜRKLİM’de görev yaptım.

Birçok kademede görevler aldım. 30 yıldır sektörün içindeyim. Hayatım Haydarpaşa Limanı’nda geçti. Limancı aileden gelen biri olduğumu söyleyebilirim. Yaptığım işten şeref duyuyorum. Bu mesleği farklı alanlarda ilerletmek istiyorum. 

Kamu ile iletişim bizler için çok önemli. Kariyerport konusunda önemli adımlar attık. Buradaki meslek standartlarının yapılıp belgelendirilmesine kadar geçen süreçte TÜRKLİM’in büyük bir katkısı var. Bizim için önemli bir kaynak. Tamer Kıran’ın gönlü rahat olsun. Deniz Ticaret Odası ile olan ilişkimiz devam edecektir. Katkı sunacağımız bütün denizcilik çalışmalarında birlikte olacağız. Sizinle her konuda birlikte çalışmaya ve üstlenmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

TÜRKLİM Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erdemir, görevi devraldığı bir önceki Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Genç'e hizmetlerinden ötürü teşekkür plaketi takdim etti. 

Genel Kurul Toplantısının ardından Prof. Dr. Mustafa İnsel "Limanlarda Yeşil Dönüşüm" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Kaynak: TURKDENİZ.COM