"UKRAYNA'DA MAHSUR KALAN GEMİLERİN 10 GÜN İÇİNDE GETİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR"

"UKRAYNA'DA MAHSUR KALAN GEMİLERİN 10 GÜN İÇİNDE GETİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR"

Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Genel Müdür Yardımcısı ve Tahıl Kordidoru Koordinatörü Dr. Yusuf Karakaş; Ukrayna'da kalan gemilerin 10 gün içinde getirilmesi için çalıştıklarını kaydetti.

Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Genel Müdür Yardımcısı ve Tahıl Kordidoru Koordinatörü Dr. Yusuf Karakaş, tahıl koridoru kapsamında bugüne kadar 953 gemi ile 30.3 milyon ton tahıl taşındığını söyledi. Rusya Ukrayna savaşı başladığında bölgede mahsur kalan 51 Türk gemisinin şu ana kadar 41’inin Türkiye’ye getirildiğini belirten Karakaş, kalan gemilerin de 10 gün içinde getirilmesi için çalıştıklarını kaydetti.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu(TUSAF)tarafından KKTC’de düzenlenen 17. Uluslararası Kongre ve Sergisi kapsamında düzenlenen oturumda, uluslararası hububat piyasasındaki gelişmeler tartışıldı. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdür Yardımcısı ve Tahıl Koridoru Koordinatörü Dr. Yusuf Karakaş, önemli tahıl ihracatçısı olan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş öncesinde Türkiye’nin bu ülkelerle ticaretinin yüksek hacimde seyrettiğini bildirdi.

Savaş öncesi ayçiçeği yağı ithalatının yüzde 75’inin Rusya, yüzde 3’ünün Ukrayna’dan gerçekleştirildiğini hatırlatan Karakaş, buğday ithalatının ise yüzde 65’inin Rusya, yüzde 10’unun da Ukrayna’dan yapıldığını kaydetti. Bu ülkelerin devre dışı kalması halinde ithalatın Arjantin ve Kanada gibi daha uzak coğrafyalardan karşılanabileceğini bildiren Yusuf Karakaş, bu durumun da lojistik maliyetlerinde artış anlamına geleceğini aktardı. Yanı sıra zaman maliyetinin de oluşacağına dikkat çeken Karakaş, küresel tedarik zincirinde de bozulma yaşanabileceği öngörüsünü paylaştı.

“Taşınan ürünün yarısı mısır”

Dr. Karakaş, tahıl koridoru kapsamında bugüne kadar 953 gemiyle 30.3 milyon ton ürün taşındığını kaydetti. Karakaş’ın verdiği bilgilere göre bunların yüzde 50’si mısır, yüzde 27’si buğday, yüzde 6’sı ise ayçiçeği küspesinden oluşuyor. Koridor kapsamında bölgeden çıkarılan ürünün en büyük varış noktası ise yüzde 23 pay ile Çin oldu. Bunu yüzde 18 ile İspanya, yüzde 11.8 ile de Türkiye takip etti.

Türkiye’ye toplam 220 gemi ürün geldiğini söyleyen Yusuf Karakaş, 420 geminin de Türkiye çıkışlı olarak koridorda kullanıldığını anlattı.

Ekonomim.com'un haberinin ardından Ukrayna'nın Kherson Limanı’nda gemisi mahsur kalan Çakıroğlu Denizcilik Sahibi Mustafa Çakıroğlu; Türk Deniz Medya'ya açıklamalarda bulundu. Tahıl Koridoru Koordinatörü Dr. Yusuf Karakaş ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ifade eden Çakıroğlu, Dr. Yusuf Karakaş’ın kendisine Nikolaev'deki gemilerin çıkmasını beklediklerini diğer limanlarda gemilerle ilgili şimdilik bir gelişme olmadığını aktardığını söyledi.