UKRAYNA'NIN TAHIL KAYBI 15 MİLYON TONA ULAŞACAK! BUĞDAY VE MISIR FİYATLARINDA YUKARI YÖNLÜ BASKI OLUŞACAK...

UKRAYNA'NIN TAHIL KAYBI 15 MİLYON TONA ULAŞACAK! BUĞDAY VE MISIR FİYATLARINDA YUKARI YÖNLÜ BASKI OLUŞACAK...

Rusya-Ukrayna savaşı, tahıl üretimi ve fiyatları için de önemli riskler yarattı.

Dünyanın önde gelen buğday, mısır ve ayçiçek yağı tedarikçilerinden Ukrayna’da tahıl üretiminin, 2021-2022 döneminde bir önceki sezona göre 15 milyon ton azalacağı ve bu durumun ülke ihracatına da önemli bir darbe vuracağı belirtiliyor. Ukrayna’daki büyük üreticiler, Rus askerlerinin tarım makineleri, gübre, tohum ve yakıt stoklarına el koyduğunu ve önemlice bir bölümünü imha ettiğini savunuyor. Rus birlikleri Ukrayna'da tarım arazilerini ele geçirerek üretimi baltalıyor. Ülkenin tahıl ihracatının 2021/22 sezonunda, daha önceki tahminlerin 15 milyon ton gerisinde kalması bekleniyor. Bu da buğday, mısır gibi ürünlerin fiyatında yukarı yönlü baskının süreceği anlamına geliyor.

Dünyanın en önemli buğday, mısır ve ayçiçek yağı tedarikçilerinden Ukrayna’nın ihracatının bu yıl önemli bir darbe alacağı, yaklaşık 15 milyon ton buğday ve tahılın piyasadan çıkacağı hesaplanıyor. Ukrayna'da üreticilerden edinilen bilgiye göre Ukrayna'daki Rus birlikleri tarım arazilerini ele geçiriyor. Tarım makineleri, gübre, tohum ve yakıt stoklarına el konulduğu, bir kısmının da yok edildiği belirtiliyor. Ülkenin 2021/22 dönemi kışlık buğday, arpa, kanola mahsullerinin verimi azalıyor. Temmuz ayında başlayan 2022/23 pazarlama yılında üretimin daha da gerilemesi bekleniyor.

Ukrayna'nın en büyük tarım arazilerine sahip olan Harveat, ülkenin doğusundaki Donetsk bölgesinde 98 bin hektarlık alanın kontrolünü kaybetti. Şirket ayrıca Kiev'de bulunan ve yüzde 70'i savaş bölgesi içinde olan kalan 22 bin hektarlık alana da sınırlı erişime sahip. Harveat Satış Müdürü Tatiana Alaverdova'ya göre, şirket bir süre önce Donetsk bölgesindeki personeliyle temasını kaybetmişti. Bu, varlıkların bir kısmının, özellikle makinelerin Rus kuvvetleri tarafından imha edilebileceği veya ele geçirilebileceği anlamına geliyor. Şirket, Donetsk bölgesinde yaklaşık 38 bin hektarlık bir alana kışlık buğday ekmişti. Bu alanın yüzde 40'ından daha azında gübre kullanılabildiği, bu nedenle verimin düştüğü belirtiliyor. Yetkili ayrıca şirketin stoklar üzerindeki kontrolünü kaybettiği için eski mahsulü satmasının da kısıtlandığını söyledi.

Kharkiv bölgesinde arazileri işleten bir başka tarım işletmesi olan Agrogeneration da, çatışma bölgelerine yakınlığı nedeniyle tarlalarda çalışma yapılmasında ciddi zorluk yaşandığını bildirdi.

Uluslararası Tahıl Konseyi (IGC) Ukrayna'nın mevcut 2021/22 sezonunda tahıl ihracatına ilişkin tahminini düşürerek, ülkede devam eden çatışmaların potansiyel gıda güvenliği riskleriyle ilgili endişeleri artırdığını belirtti. Ukrayna'nın tahıl ihracatı, geçen ayki 62,8 milyon tahmininden keskin bir düşüşle 47,8 milyon tona revize edildi. IGC, "Ülkenin batı sınırlarından geçen demiryolu hattıyla ihracatı artırma çabaları olmasına rağmen, toplam hacimlerin sınırlı olması muhtemel" dedi. Ukrayna'nın mısır ihracatı beklentisi 31,9 milyondan 21 milyon tona gerilerken, buğday ihracatı 24,5 milyondan 20,8 milyona çekildi. IGC ayrıca, Rus tahıl ihracatı tahminini 37,7 milyon tondan 37,1 milyon tona düşürdü. IGC, "Hacim, ticaret finansmanı kısıtlamaları ve ek deniz taşımacılığı sigortası gereklilikleri nedeniyle engellenebilir" dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi