UZMAR TARAFINDAN BOTAŞ İÇİN İNŞA EDİLECEK İKİ ADET RÖMORKÖRÜN SAC KESİM TÖRENLERİ YAPILDI

UZMAR TARAFINDAN BOTAŞ İÇİN İNŞA EDİLECEK İKİ ADET RÖMORKÖRÜN SAC KESİM TÖRENLERİ YAPILDI

UZMAR Tersanesi tarafından ‘BOTAŞ’ için inşa edilecek Türkiye’nin ilk LNG-Dizel çift yakıt sistemine sahip, Voith traktör tipi pervaneli iki adet römorkörlerinin sac kesim töreni yapıldı.

BOTAŞ için UZMAR Tersanesi tarafından inşa edilecek olan “TRAktor V3900-DF” römorkörlerinin, Türkiye’nin ilk LNG-Dizel çift yakıt sistemine sahip olduğunu aktaran UZMAR Yönetim Kurulu Başkanı A. Noyan Altuğ, bu römorkörlerin muadillerine göre oldukça yüksek teknolojiye sahip olduğunu söyledi.

UZMAR Tersanesi tarafından Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi ‘BOTAŞ’ için inşa edilecek NB158-NB159 inşa numaralı, Türkiye’nin ilk LNG-Dizel çift yakıt sistemine sahip, Voith traktör tipi pervaneli iki adet Eskort özellikli “TRAktor V3900-DF” römorkörlerinin sac kesim töreni, Kocaeli Serbest Bölgesi’nde bulunan UZMAR Tersanesi’nde gerçekleşti.

Törene, BOTAŞ Petrol İşletmeleri Bölge Müdürü Mehmet Tecimen, BOTAŞ Denizcilik Hizmetleri Müdürü Halil Sevimli, UZMAR Yönetim Kurulu Başkanı A. Noyan Altuğ, Başiskele Kaymakamı Necip Çakmak, Kocaeli Liman Başkanı Erol Ekmekçi, İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel ve KOSBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve davetliler katıldı.

UZMAR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Noyan Altuğ yaptığı konuşmada; “Öncelikle 6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, diliyorum. Böylesine büyük bir felaketin yaralarını sarmaya çalıştığımız bu günlerde depremden yoğun olarak etkilenen bölgelerimizde operasyon yapan çok değerli bir kuruluşumuz olan BOTAŞ’a ait römorkörlerimiz için bugün burada sac kesimini yaparak başlayacağımız projemiz ayrı bir önem arz ediyor” dedi.

“Çok ileri teknolojilerle donatıldı”

BOTAŞ için inşa edecekleri bu römorkörlerin çok önemli deniz vasıtaları olduğunu ifade eden Ahmet Noyan Altuğ, “Bölgede, İskenderun Limanı’nda, bu bölgeye gelen boru hatları sebebiyle dünya denizlerine açılan gemilerin yanaştığı limanlarda manevralarında kullanılacak ve bu bölgede liman güvenliğini sağlayacaklar. Manevra ve denizcilik kabiliyetleri bakımından çok ileri teknolojilerle, dünyadaki hemcinsleriyle karşılaştırıldıklarında da en üstün ekipmanlarla donatılmış olacaklar” diye konuştu.

Altuğ, “Avrupa’da, Amerika’da, Avusturya’dakilere oranla dünyadaki en üst teknolojik özelliklerle donatılan bu römorkörlerimizi bundan 20 yıl kadar önce inşa edemiyor, belki ithal edebiliyorduk. Türk mühendisleri olarak bugün bu kadar sofistike ve bu kadar teknolojik römorkörleri inşa edebilmenin gururunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TRAktor V3900-DF’ römorkörlerin Voith Schneider pervane ile donatılmış olduğunu aktaran Altuğ, “Her yöne 360 derece görüş özelliği ile operasyon emniyeti artırılmıştır. LNG yakıt ile çalışan ve gerekli gördüğü zaman da dizelle yakıtla çalışabilen, son derece çevreci bu özellikleriyle NOX emisyon standartlarını sıfıra indirilmiş römorkörlerimiz, muadillerinin üzerinde bir teknolojiye sahiptir. Bu kadar teknolojik römorkörlere, bu kadar önemli bir yatırım yaptıkları için BOTAŞ’ı tebrik ediyoruz, teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Ekonomim.com