WISTA, DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDEKİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI BİR ARAYA GETİRDİ

WISTA, DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDEKİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI BİR ARAYA GETİRDİ

WISTA International’e bağlı WISTA Türkiye Derneği; denizcilik sektörünün önemli Sivil Toplum Kuruluşlarının yetkililerini bir araya getirdi.

54 ülkede faaliyet gösteren ve 4000'den fazla üyesi bulunan, Uluslararası Deniz Ticareti ile İştigal Eden Kadınlar Derneği WISTA International’e bağlı WISTA Türkiye Derneği; denizcilik sektörünün önemli Sivil Toplum Kuruluşlarının yetkililerini bir araya getirdi.


Programın başında, Nazlı Selek açılış konuşması yaptı. Yaptığı konuşmasında, ileriye dönük projeler ile ilgili fikir alışverişi yapmak istediklerini söyleyerek: 

“Kuruluş amacımız, denizcilik sektöründeki kadınlara farkındalık yaratılması. Sektördeki cinsiyet ayrımcılığına farkındalık yaratarak; kadınlarımıza destek olmak istiyoruz. Yunanistan’dan ciddi bir destek var. Yunanistan, ülke olarak bu organizasyona çok büyük önem veriyor.Sivil Toplum Kuruluşları içerisinde sektörün her alanından üyesi olan tek derneğiz. Denizcilik sektöründeki geniş çaplı bir kuruluşuz. Hatta, sektörü kucaklayan bir kadın derneğiyiz. Biz istedik ki; bütün sivil toplum kuruluşlarımızı bir araya getirelim. Artık, uluslararası bir ayağımız da var. Birlikte neler yapabiliriz, bunları görmek istiyoruz. Dünya’daki bütün WISTA’ları temsil ediyoruz. Bunu da arkamıza alarak, neler yapabileceğimizi birlikte göreceğiz. İşte bu yüzden birçok temsilcimizi bir araya getirdik.” ifadelerini kullandı.

Ardından söz alan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran yapılacak etkinliklere Deniz Ticaret Odası olarak destek vermeye hazır olduklarını belirterek:

“Sektörde var olan Sivil Toplum Kuruluşlarının neler yapabildiğini birlikte göreceğiz. Deniz Ticaret Odası olarak, göreve geldiğimizden beri yapabildiğimiz kadarına gayret ettik. Sivil Toplum Kuruluşları; Dernekler Kanunu’na göre kurulmuş, belli bir amacı olan kişilerin ortak hedefleri doğrultusunda çalışan kişilerden oluşur. Deniz Ticaret Odası’nın amacı ise; denizcilik sektörünün çatısı olmak ve farklı hedef gruplarını bir araya getirmek. Her Sivil Toplum Kuruluşu, kendi hedefleri doğrultusunda çalışıyor. Deniz Ticaret Odası’nın buradaki en büyük farkı, bu farklı gruplardaki çatışmaları çözümlemek. 

Meşakkatli bir süreç yaşıyoruz. Dernekler vasıtası ile bu süreçte yapmaya çalıştığımız şey, onların bilgi birikimlerinden faydalanmak ve bir sektör görüşü oluşturmak. Tüm dernekler, fevkalâde çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu süreçte bütün derneklerimiz ile birçok faaliyete imza attık. Pandemiye rağmen bunu söyleyebiliyorum. Hep birlikte olabildiğimizde güzel şeyler yapabiliriz. Sektörümüzün tüm sorunlarını kendi aramızda paylaşıp çözümlemek, en büyük amacımız olsun.” açıklamalarında bulundu.

Daha sonra İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şadan Kaptanoğlu, bir konuşma gerçekleştirdi. 

Sivil Toplum Kuruluşlarının görüş alışverişlerinin çok önemli olduğunu dile getiren Kaptanoğlu:

“Birlikten güç doğar. Özellikle sorunlarımızı çözecek mevkilerde olan arkadaşlarımızla yola çıkmamız çok önemli. WISTA, kadın haklarını koruyan bir dernekten öte bir dernek. Bana göre; sektör bilinci oluşturmak için çalışan bir sivil toplum kuruluşu. WISTA, sektör paydaşlarının fikirlerine verdiği önemi bu toplantıyla gösteriyor. Kadınların iş gücünün, tüm sektörlere olduğu gibi; denizcilik sektörüne de çok büyük katkılar sağladığını görüyoruz.Buradaki amaç, herkesin fikrini alarak dayanışma içerisinde olduğumuzu gösterebilmek. Bizim sınırlarımız yok. Bir şeyleri başarabildiğimizi görüyoruz. Daha da iyilerine imza atabiliriz. Dünya’ya karşı ortak bir ses olmalıyız. Yurtiçinde başarılı ne kadar olabilirsek, yurtdışında da başarımızı devam ettirebiliriz. Denizcilik endüstrisinin önemini görmezden gelmemeliyiz.” sözlerine yer verdi.

Sonrasında, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır söz aldı.

"Sivil toplum kuruluşlarının sorunlarının çözümleri için ellerinden geleni yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini dile getiren Çakır:

“Sektörün gücünün farkında olmalıyız. Bizler bu gücü, Sivil Toplum Kuruluşlarının gücünden alırız. Ne kadar dayanışma içerisinde olursak; o kadar ileriye gideriz. Amacımız, asgari müşterekte dahi olsa bunu yapmak.Denizciliğimizin büyük çıkarları üzerine odaklanmalıyız. Kendi sorunlarımızı, denizciliğimizin büyük hedeflerinin önüne çıkarmamalıyız. Sivil Toplum Kuruluşları ve Derneklerimizdeki istekli ve çalışkan arkadaşlarımızın gayreti ile her sorunun üstünden gelebiliriz. Ancak oluşan sorunların ilgili kurumlara doğru ulaştırılması gerekiyor. Sorunu konuşarak mesafe kat etmek mümkün değil. Yurtdışı konusunda ortak projelerin çıkması gurur verici. Yeni teknolojik gelişmelerle birlikte odaklanmamız gereken tek şey; çözümü üretebilmek.” dedi.

Toplantıda Türkiye Denizcilik Federasyonu Başkanı Erkan Dereli, Gemi Brokerleri Derneği Başkanı Semih Dinçel, TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erdemir, KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Kalkavan Sesel de söz alarak Sivil Toplum Kuruluşlarının denizcilik sektörü için önemine vurgu yaptı.

Kaynak: TURKDENİZ.COM