"YAKIT FİYATINDAKİ ARTIŞ NAVLUNUN DÜŞMESİNE FIRSAT VERMİYOR"

"YAKIT FİYATINDAKİ ARTIŞ NAVLUNUN DÜŞMESİNE FIRSAT VERMİYOR"

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Mayıs ayı meclis toplantısı gerçekleşti.

DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, Baltık Kuru Yük Endeksi'ndeki (BDI)gerilemeye rağmen, akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin navlunun düşmesine fırsat vermediğini belirterek lojistik kaynaklı tedarik sıkıntılarının devam ettiğini söyledi.

Pandemiden çıkışla beraber beliren iyimser beklentilerin, yerini küresel ölçekli yeni endişelere bıraktığını kaydeden DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, Dünya ekonomisinde kara bulutların yoğunlaştığını söyledi.

COVID vakalarının azalması ile birlikte Şangay Limanı ve diğer limanlar yeniden devreye girerken, Uzakdoğu-Avrupa hattında sefer iptalleri ve limanlardaki sıkışıklık bir ölçüde azaldığını belirten Öztürk, “Bu gelişme, Nisan başından itibaren ara vermeden yükselenBDI'de ciddi oranda düşüşe yol açtı. 23 Mayıs’ta 3 bin 300 puanın üzerine çıkan endeks, dün 2 bin 571 puana geriledi. Dünya Konteyner Endeksi ise 26 Mayıs haftasında değişmedi. 40’lık konteyner navlunu 7 bin 635 dolar ile yatay seyrini sürdürüyor. Artan yakıt fiyatları navlunlarda düşüşe izin vermiyor. Ancak buna rağmen küresel tedarik zincirinde üst üste yığılmalar sonucu yeni bir tıkanıklığın yaşanacağı endişesi var” diye konuştu.

Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım da ilk kez bir DTO Meclis toplantısına konuk olduğunu belirterek, bu durumun tarımın önemini ortaya koyduğunu söyledi. Yıldırım, “Şu an bana en çok sorulan soru Türkiye’de kıtlık olur mu? Yanıtım, Türkiye üretirse potansiyeli gerçekten büyük ülke. Ne açlık olur, ne kıtlık olur. Kendimize değil, birçok ülkeyi de doyuracak bir potansiyele sahibiz ama şu anda Dünyada da büyük bir gıda krizi olduğu ortada” dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi