YUSUF ÖZTÜRK: “YENİ KONTEYNER VE RO-RO HATLARI GÜNDEME GELMELİ”

YUSUF ÖZTÜRK: “YENİ KONTEYNER VE RO-RO HATLARI GÜNDEME GELMELİ”

İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında Ticaret Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde düzenlenen İzmir İş Günleri’nde, deniz taşımacılığı ve lojistikte yeni stratejiler ele alındı.

‘Pandemi Sonrası Deniz Taşımacılığı ve Lojistik Sektöründe Yeni Stratejiler’ başlıklı çevrimiçi panelde, Türkiye’nin lojistik köprü haline geldiği belirten İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, gelecek ek ihracat talebini karşılamak için yeni konteyner ve Ro-Ro hatlarının gündeme gelmesi gerektiğini vurguladı.

Pandemi ile beraber küresel ticarette deniz taşımacılığının kilit sektör olduğunun bir kez daha anlaşıldığını söyleyen Öztürk, “Dolayısıyla lojistik sektörü katlanarak büyüdü. Türkiye lojistikte gerçekten köprü ülke oldu. Avrupalı birçok satıcı, lojistik maliyetteki artıştan dolayı Çin’deki siparişlerini bir kenara bırakıp Türkiye’den mal alma arayışına girdi. Yıllık ihracatımız 207 milyar doların üzerine çıktı. Gelecek ek ihracat talebini karşılamak için yeni konteyner ve Ro-ro hatları gündeme gelmeli. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Akdeniz liman şehirleri ile İzmir’i birbirine bağlayacak projelerini önemli buluyoruz” dedi. Yeşil limanlar ve çevreci gemilerin gündeme geldiğini, deniz taşımacılığının da hızla değiştiğini vurgulayan Öztürk, “Devlet desteği ile Türkiye olarak gemi filomuzu büyütmeliyiz. Büyük resmin dışında kalmamalıyız” dedi. Kruvaziyer turizm sektöründe gelecek birkaç yıl büyük beklenti içinde olmadıklarını ifade eden Öztürk, “Küresel kruvaziyer firmaları bu sezon test sürüşü yaptılar. Sınırlı sayıda yolcu ile belli hatlarda çalıştılar. Ege Ports Kuşadası Limanı’na sezonun ilk gemisi geçtiğimiz günlerde geldi. Sektörde bir kural vardır. Bir gemi gelirse diğerleri onu takip eder. Bu nedenle ülkemiz limanları için iyimserliğimizi koruyoruz” diye konuştu.
 
 Kaynak: Dünya Gazetesi