ZİYA KALKAVAN MTAL'DE MEZUNİYET COŞKUSU YAŞANDI

ZİYA KALKAVAN MTAL'DE MEZUNİYET COŞKUSU YAŞANDI

Ziya Kalkavan Denizcilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde mezuniyet heyecanı yaşandı.

Ziya Kalkavan Denizcilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 2021-2022 dönemi mezuniyet töreni yapıldı.

Mezuniyet törenine; Okul Müdürü Erol Gündoğdu, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, İstanbul Liman Başkanı Muhammed Erdoğan, İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hüseyin Toros, öğretmenler, veliler, mezunlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Törenin başında öğrencilerin geçişinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye bando takımı bir gösteri hazırladı.

Daha sonra törenin açılış konuşmasını Ziya Kalkavan Denizcilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Erol Gündoğdu gerçekleştirdi.

"HER DEĞERLİ BAŞARINIZ GURUR KAYNAĞIMIZ OLACAKTIR"

Mezun olan öğrencileri tebrik ettiğini ifade ederek sözlerine başlayan Erol Gündoğdu: “Değerli öğrenciler; Kendinize, ailenize ve ülkenize karşı sorumluluklarınız olduğu bilinciyle yapacağınız çok şey var. Her son yeni bir başlangıçtır bilinciyle kariyer basamaklarını hızlıca tırmanacağınıza olan inancımız tamdır. Bu süreçte elde edeceğiniz başarı ve toplumsal katkı, siz ve aileniz kadar denizcilik eğitiminin amiral gemisi olan Ziya Kalkavan Denizcilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni onurlandıracaktır. Sevgili veliler; büyük bir özveri ile yetiştirdiğiniz, üzerine titrediğiniz, bu ana gelene kadar fedakarlıklarda bulunduğunuz evlatlarınızın bu mutlu günlerine eşlik etmek için buradasınız. Mezun olan öğrencilerimizin bu aşamaya gelmesine katkı sunan siz değerli anne ve babalara ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Sevgili gençler; ülkemizin umudu ve geleceği sizlersiniz. Bu gerçeği Ulu Önder Atatürk; “Bütün umudum gençliktedir” diyerek bu ülkeyi ve bütün değerlerini gençlere emanet ederek göstermiştir. İnanıyorum ki; sizler de umutları ve güveni boşa çıkarmayacak, ülkemizi uygar medeniyetler seviyesine çıkaracaksınız. Bilim ve teknolojik gelişmeleri izleyecek bu gelişmeleri öğrenerek; ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa hizmet olarak sunacaksınız. Her değerli başarınız gurur kaynağımız olacaktır.” ifadelerini kullandı.

"SİZLERE OLAN TALEP HER GEÇEN GÜN ARTARAK DEVAM ETMEKTE"

Erol Gündoğdu’nun ardından törenin bir diğer açılış konuşmasını İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, bir konuşma yaptı. Kendisinin de 47 yıl önce bu okuldan mezun olduğunu dile getiren Çakır: “İyi ki denizciliği seçtiniz, iyi ki denizci oldunuz. Bu bir gerçek. Zor bir meslek seçtiniz. Sizler zorlukları yaşayarak, nimetlerinden de istifade edeceksiniz. Dünyada ciddi anlamda gemi insanı açığı var. Tüm denizci ülkeler bu açığı kapatmak için ciddi manada arayış içindeler. Size olan talep her gün artarak devam etmekte. Sizlerin mesleğinizin hakkını verebildiğiniz sürece çok iyi yerlerde iyi şartlarda çalışma imkanı bulacaksınız. Hem gemi üzerinde hem de kara işletmelerinde çalışmak için kendinizi geliştirmenizi tavsiye ediyorum. Şans, hazır olana güler. Kendinizi iyi yetiştirerek iyi yerlere gelmenizi diliyorum. Hepinize uzun yıllar başarılı bir deniz hayatı diliyorum.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından okulu ilk üç sırada bitiren öğrencilere beratları ve hediyeleri takdim edildi.

Daha sonra pandemi nedeniyle gerçekleşmeyen son iki yılın ve bu yılın okul birincileri beratlarını ve hediyelerini Salih Zeki Çakır’ın elinden aldı. Daha sonra üç isim kütüğüne plaketlerini çaktı.

Tören; mezun öğrencilere diplomalarının verilmesiyle sona erdi.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM