159 ÜLKEYE SAVUNMA VE HAVACILIK İHRACATI YAPILDI

159 ÜLKEYE SAVUNMA VE HAVACILIK İHRACATI YAPILDI

Türkiye’nin salgın başlangıcında gerileyen savunma ve havacılık ihracatında, yeniden yükseliş eğilimi başladı.

İhracat, 2021 Eylül ayı itibariyle 2,1 milyar doları geçti. İhracat yapılan ülke sayısı ise 159’a çıktı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgiye göre yine 2021’de Türkiye’nin bu ürünleri ihraç ettiği ülke sayısı 159 oldu. Serbest bölgeler dahil edildiğinde ise 169 ülke ve gümrük bölgeye ihracat gerçekleşti. Türkiye’nin havacılık ve savunma off-set anlaşmaları kaynaklı olarak ihracatının büyük kısmı ABD ve Avrupa ülkelerine gerçekleşiyor. Bunun yanında çok sayıda ülkeye bin dolar seviyelerinde ihracat yapılıyor. Bunların ağırlıklı kısmının hafif silahlar ve mühimmattan oluştuğu biliniyor.

TİM verilerine göre Türkiye’nin savunma ve havacılık ihracatı 2021 Ocak-Eylül döneminde bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 38,7 oranında artarak 2 milyar 109 milyon dolar oldu.

İhracat bedelleri düşük

Savunma ve havacılığa yönelik ihracatçı birliğinin ilk kurulduğu yıl olan 2011’in ardından ilk verilerin oluştuğu 2012 yılında Türkiye’den 50 ülke ve 5 serbest bölgeye ihracat gerçekleştirilmişti. Yıllar içinde hızla artan ülke sayısı 150’li sayılara ulaştı.

Her ne kadar ihracat yapılan ülke sayısı artsa da, portföye yeni giren ülkelerin önemli bir kısmına yapılan ihracatın tutarının düşük olması da dikkat çekti. Örneğin, son üç yıl verilerine bakıldığında çok sayıda ülkeye yapılan ihracat bedellerinin düşük olduğu gözleniyor. Yıllık 100 bin dolar ve altında değerde ihracat yapılan ülke ve serbest bölge sayısı 2019’da 49, 2020’de 48 ve 2021 Ocak-Eylül döneminde 58 ülke oldu. Bu ülkelere yapılan ihracat genellikle hafif silah ve mühimmat gibi göreli olarak değeri düşük ürünlerden oluşuyor.

Diğer yandan, göreli olarak yüksek bedelli ihracat yapılan ülkelere bakıldığında, salgın etkisinin olmadığı 2019’da 65 ülke ve serbest bölgeye 1 milyon dolar ve üzerinde ihracat yapılırken, salgın yılı olan 2020’de 69, 2021 Ocak-Eylül döneminde ise 67 ülke ve serbest bölgeye 1 milyon dolar ve üzeri ihracat gerçekleşti. Havacılık alanında Türkiye’den çok sayıda ürün alan ABD, tek başına Türkiye ihracatının önemli bir kısmını oluşturuyor.

Kaynak: Dünya Gazetesi