3. TÜRKİYE DENİZCİLİK ZİRVESİ'NDE SERA GAZI TEDBİRLERİ ELE ALINDI...

3. TÜRKİYE DENİZCİLİK ZİRVESİ'NDE SERA GAZI TEDBİRLERİ ELE ALINDI...

Tersane İstanbul'da düzenlenen 3. Türkiye Denizcilik Zirvesi'nde ikinci oturumun konu başlığı ise; "Sera Gazı Azaltım Tedbirleri ve Finansmanı" oldu.

adscode

Moderatörlüğünü Prof.Dr. Mustafa Insel'in üstlendiği oturumun panelistleri ise şu şekildeydi; 

DEHUKAM'dan Dr. Ceren Cerit Dindar, 
TMMOB Gemi Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Canca,
Tersan Shipyard Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nurettin Paksu,
Güngen Denizcilik ve Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Sait Güngen, 
Kıdemli Sürdürülebilir Ulaştırma Uzmanı Andrew Losos.

DEHUKAM'dan Dr. Ceren Cirit Dindar ile TMMOB Gemi Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Canca, Sera Gazı ve Dekarbonizasyon ve Geleceğin Yakıtları ile ilgili sunumlar gerçekleştirdi.

Canca, alternatif olarak kullanılacak yakıtların (biyodizel, amonyak, metanol) -denizcilik sektöründe nasıl bir malî etki göstereceğini ve ne gibi tehlikeler yaratacağını aktardı.

Tersan Shipyard Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nurettin Paksu da "Türk Gemi İnşa Sanayii Sera Gazı Tedbirleri ve İnovasyonlar" isimli bir sunum gerçekleştirdi. 

Tersanelerde yaşanan yeşil dönüşümü aktaran Paksu, menzil uygulamalarında yaşanan batarya çeşitliliğini de detaylıca anlattı. Alternatif yakıtların artan talebe bağlı olarak yeşil dönüşüme katkı sağlayacağını belirtti. 

Güngen Denizcilik ve Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Sait Güngen ise, alternatif enerji kaynaklarının daha fazla kirlilik yaşatacağına değindi.

Küresel lojistik kavramının bir kaos içerisinde olduğunu belirten Güngen, lanse edilen karbon limitlerinin uygulanabilir olmadığını ifade etti.

Kıdemli Sürdürülebilir Ulaştırma Uzmanı Andrew Losos, Türkiye's Potential to Benefit from the Shipping Energy Transition (Türkiye'nin Denizcilikte Enerji Dönüşümünden Faydalanma Potansiyeli) isimli bir sunum gerçekleştirdi.

Panelistlerin konuşmalarının ardından; Denizcilik Genel Müdürü Yardımcısı Yılmaz Taşcı, kendilerine plaket takdim etti.

Daha sonra, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran'a katkılarından dolayı plaket takdim etti.

İMEAK Deniz Ticaret Odası 3’üncü Denizci Millet Denizci Ülke Proje Yarışması Ödülleri İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Başaran Bayrak tarafından teslim edildi.

TÜRK DENİZ MEDYA