ABD'NİN ÖNCÜLÜĞÜNDE KURULAN KOALİSYON BÜYÜYOR... YUNANİSTAN KIZILDENİZ'E FIRKATEYN GÖNDERECEK

ABD'NİN ÖNCÜLÜĞÜNDE KURULAN KOALİSYON BÜYÜYOR... YUNANİSTAN KIZILDENİZ'E FIRKATEYN GÖNDERECEK

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, ABD’nin Kızıldeniz’de ticari gemilerin güvenliğini sağlamak için kurulan çok uluslu koalisyona firkateyn göndereceklerini duyurdu.

adscode

Yemen'deki Husilerin Kızıldeniz'den geçiş yapan ticari gemilere yönelik artan saldırılarına karşı ABD’nin öncülüğünde kurulan çok uluslu koalisyona Yunanistan'dan destek geldi. Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias yaptığı açıklamada, çok uluslu görev gücüne firkateyn göndereceklerini duyurdu. Dendias, “Fırkateyn, ticari gemilerin, denizcilerin hayatlarının ve küresel ekonominin korunmasına yönelik çok uluslu 'Refah Muhafızı Operasyonu’na katılacak" ifadelerini kullandı.

Yunan medyasına göre önümüzdeki günlerde Yunan donanma personelinden oluşan bir ekibin, “Refah Muhafızı Operasyonu” adı verilen görevin ayrıntıları hakkında bilgi almak üzere çok uluslu koalisyonun koordinasyon merkezinin yer alacağı Bahreyn'e gitmesi bekleniyor.

Ticari gemilere savaş gemileri eşlik edecek

Söz konusu ortak koalisyonla Kızıldeniz'in güneyi ile Aden Körfezi’ni kullanan ticari gemilerin savaş gemileri eşliğinde güvenli geçişinin sağlanması hedefleniyor.

Refah Muhafızı Operasyonu adı verilen çokuluslu güvenlik girişiminde ilk olarak ABD ile birlikte İngiltere, Bahreyn, Kanada, Fransa, İtalya, Hollanda, Norveç, Seyşeller ve İspanya’nın yer aldığı açıklanmıştı. Ortak koalisyona Avrupa Birliği'nden (AB) de destek gelmişti. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB Deniz Kuvvetleri'nin Kızıldeniz’de güvenli deniz taşımacılığı için kurulan çok uluslu koalisyona katılacağını duyurmuştu.