AB'NİN KARBON FİYAT TAHMİNLERİ YÜKSELDİ

AB'NİN KARBON FİYAT TAHMİNLERİ YÜKSELDİ

Mevcut reformlar da dahil olmak üzere iklim hedeflerini uygulamaya yönelik bir politika paketinin açıklanmasının ardından, Avrupa karbon piyasası ortalama fiyat tahminlerini yükseltti.

Reuters'in sekiz analistle yaptığı ankete göre, AB ödeneklerinin 2021'de ton başına ortalama 52.01 Euro ve 2022'de 62.26 Euro olması bekleniyor. Bu, Nisan ayında yapılan tahminlere göre sırasıyla yüzde 12,4 ve yüzde 11,8 oranında artışa denk geliyor.

Sanayi sektörünü, enerji şirketlerini ve havayollarını saldıkları her bir ton karbondioksit için ödeme yapmaya zorlayan Avrupa Birliği Emisyon Ticareti Sistemi (ETS), AB'nin net sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar 1990 seviyelerine göre yüzde 55 oranında azaltma çabalarının merkezinde yer alıyor.

Avrupa Komisyonu bu hedefe ulaşılmasını hızlandırmak amacıyla, sistemi lojistik sektörünü de içerek şekilde genişletmeyi, sanayiye ücretsiz olarak verilen izinlerin sayısını azaltmayı teklif etti.

ClearBlue pazar analisti Mourad Farahat, "2022-2023'e dönersek, beklentimiz, piyasanın AB'nin yeni politikalarının yürürlüğe girmesi beklentisiyle hareket edeceği yönünde" dedi.

AB karbon fiyatları, yılın başından bu yana yüzde 60'tan fazla artarak, piyasa reformları beklentisiyle ton başına yaklaşık 53.50 Euro'ya yükseldi.

Kaynak: DÜNYA GAZETESİ