AB’NİN YEŞİL MUTABAKATI, LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜ KÖKTEN DEĞİŞTİRECEK

AB’NİN YEŞİL MUTABAKATI, LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜ KÖKTEN DEĞİŞTİRECEK

Bu dönüşüm, üretimden lojistiğe birçok alanda değişiklikler getirecek.

Avrupa’da karbon salımını 2030’a kadar yüzde 50 azaltmayı, 2050’ye kadar ise sıfıra indirmeyi hedefleyen Yeşil Mutabakat’ın, Avrupa Birliği’nin (AB) komşularını ve ticaret ortaklarını da dönüştürmesi amaçlanıyor. Bu dönüşüm, üretimden lojistiğe birçok alanda değişiklikler getirecek. Sarp Intermodal CEO’su Onur Talay, yeşil lojistik olarak bilinen intermodal taşımacılığın, Yeşil Mutabakat ile birlikte daha fazla tercih edileceğini vurguladı.

Talay, karayolu taşımalarında birim başına karbon salımı diğer modlara göre daha yüksek olduğu için Yeşil Mutabakat Eylem Planı çerçevesinde deniz ve demiryolunun payının artırılmasına yönelik yatırımlara öncelik verileceğini söyledi.

Kombine Taşımacılık ile Lojistik Merkezler yönetmeliği yolda

“Böylece intermodal taşımacılığın yıldızı daha da parlayacak” diyen Talay, Türkiye’nin en önemli ticaret ortağı olan AB ile ticarette devamlılığı sağlamak ve çevreci ekonomiye geçişi desteklemek amacıyla Yeşil Mutabakat Eylem Planı hazırladığını hatırlattı. Talay, bu kapsamda sürdürülebilir ve akıllı taşımacılık sistemlerinin geliştirilmesi için Kombine Taşımacılık ile Lojistik Merkezler yönetmeliklerinin yürürlüğe konacağına dikkati çekti. ortak sorumluluğu” diyen Talay, son yıllarda insanlığın çevreye verdiği zararın yaşanan felaketlerle daha iyi görüldüğünü söyledi. Talay, markaların çevreci iş modellerini ve firmaları tercih etmesinin ise sorumluluk ve farkındalık açısından oldukça mutluluk verici olduğuna değindi.

Sarp Intermodal olarak kullandıkları taşıma modları ve çevreci lojistik operasyonları ile yüksek miktarda karbon gazının atmosfere salınmasını önlemiş olduklarının altını çizen Talay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Müşterilerimiz bizi sağladığımız çevreci ve ekonomik fayda yüzünden tercih ediyor. Markaların çevreye olan farkındalığına katkıda bulunmak adına daha fazla müşteriye intermodal taşımacılıkla ulaşmaya çalışıyoruz.” Talay, ‘intermodal ile tanışın’ mottosuyla farklı sektörlerden birçok firmayı Yeşil Mutabakat’a uyum konusunda teşvik ettiklerini de sözlerine ekledi.

Yıl sonu hedefini yükseltti

Talay, yılın ilk yarısındaki büyümeden hareketle yıl sonu büyüme beklentilerinin yüzde 30 olduğunu açıkladı. Pandemiye rağmen yılın ilk yarısını büyüme ve yatırımla geçiren Sarp Intermodal, 41 milyon liralık yatırımla 500 adet yeni 45’lik konteyner yatırımı gerçekleştirmişti. Bu sayede özmal 45lik konteyner adedini bin 550’ye çıkardıklarını söyleyen Talay, yıl bitmeden ilave bir yatırım daha yapabileceklerini de belirtti. Sarp Intermodal’in hali hazırda iş ortaklarının ekipmanlarıyla birlikte 4 binin üzerinde konteynere direkt erişim imkanı var.

Kaynak: Dünya Gazetesi