ALİ YERLİKAYA: "ÇAPANIN TUTUNAMAMASI VE GEMİNİN KONTROLÜNÜ KAYBETMESİNDEN SONRA MENDİREĞE ÇARPIYOR VE PARÇALANIYOR"

ALİ YERLİKAYA: "ÇAPANIN TUTUNAMAMASI VE GEMİNİN KONTROLÜNÜ KAYBETMESİNDEN SONRA MENDİREĞE ÇARPIYOR VE PARÇALANIYOR"

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya: Kdz. Ereğli ilçesindeki askeri limanın mendireğine çarparak battığı söylenilen "Kafkametler" adlı kuru yük gemisindeki 12 mürettebattan birinin cansız bedenine ulaşıldı.

adscode

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kdz. Ereğli ilçesindeki askeri limanın mendireğine çarparak battığı söylenilen "Kafkametler" adlı kuru yük gemisindeki 12 mürettebattan birinin cansız bedenine ulaşıldığını açıkladı. Bakan Yerlikaya, "Kafkametler dün saat 10.14 gibi maalesef çapası tutunamıyor. Savcılık, bilirkişiler bununla ilgili raporu verinceye kadar net konuşmamız doğru olmaz. Bu tahmini bir bilgi. Çapanın tutunamaması ve geminin dolayısıyla kontrolü kaybetmesinden sonra askeri mendireğin uç tarafındaki kısma çarpıyor ve parçalanıyor. Bu görüntü var bizde. Oradan başlamak üzere bütün oraya battığı saatten itibaren kara gözetlemesini yapıyorlar. O gözetlemeler sayesinde aşçı olduğu söylenen bir mürettebata ulaştık. Geminin hemen mendireğin çarptığı yerin önündeki sularda olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların hepsini hava koşulları normalleştiği zaman tespit edebiliriz" dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Zonguldak Karadeniz Ereğli limanında gerçekleşen kuvvetli yağış ve fırtına sonrası durumu değerlendirdi. Bakan Yerlikaya, rüzgarın hızının zaman zaman 70 knotun üzerine çıktığını ve dalga boylarının 8-9 metreye ulaştığını belirtti.

"Bir mürettebatın cansız bedenine ulaşıldı, teşhis edildi"

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya yaptığı açıklamada, "Zonguldak Karadeniz Ereğli limanındayız. Rüzgar hızı zaman zaman 70 knotun üzerine çıktığı dalga boyunun da 8-9 metreyi bulunduğu ortamda Zonguldak ili Kdz. Ereğli ilçemizdeki bu olumsuz hava deniz koşulları nedeniyle İzmir’e gitmek üzere limandan ayrılan Türk bayraklı Kafkametler adlı kuru yük gemisi sürüklenerek mendireğe çarpmak suretiyle maalesef batmıştır. Gemide bulunan 13 Türk mürettebattan bir vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştır. Gece saatlerinde kamuoyuyla paylaştığımız gibi limanda bağlı bulunan Kamerun bayraklı Pallada isimli kargo gemisi halatının kopması nedeniyle sürüklenerek karaya oturmuştur. Gemide bulunan 13 mürettebat itfaiye ekipleri tarafından kurtarılmıştır. Yine Kamerun bayraklı Sormonsky 45 adlı kargo gemisinin halatının kopmasıyla sürüklendiği, liman römorkörü tarafından 12 mürettebatıyla yedeğe alınarak kurtarılmıştır. Kafkametler mürettebatından bir cansız bedene ulaşıldığının teşhis edildiğini söylemiştik ve 11 kayıp mürettebatla ilgili Deniz Kuvvetlerimiz, Sahil Güvenlik Komutanlığı, AFAD, Kıyı Emniyeti, Jandarma, Emniyet, itfaiye ekipleri hava koşullarının düzelmesiyle arama kurtarma faaliyetlerine bu sabah erken saatlerde başlamıştır. Ama dün geminin battığı saatten itibaren karadan tarama ve gözetleme dünden itibaren kesintisiz devam etmiştir. Nitekim bu karadan tarama ve gözetleme ile kayıp bir mürettebatımızı bulduk. Teşhis ettik" diye konuştu.

"(Kafkametler gemisi) Dün sabah 10.14 gibi maalesef çapası tutunamıyor"

Gazetecilerin geminin su altındaki konumuna ilişkin sorusunu yanıtlayan Bakan Yerlikaya, "Kafkametler dün saat 10.14 gibi maalesef çapası tutunamıyor. Savcılık, bilirkişiler bununla ilgili raporu verinceye kadar net konuşmamız doğru olmaz. Bu tahmini bir bilgi. Çapanın tutunamaması ve geminin dolayısıyla kontrolü kaybetmesinden sonra askeri mendireğin uç tarafındaki kısma çarpıyor ve parçalanıyor. Bu görüntü var bizde. Oradan başlamak üzere bütün oraya battığı saatten itibaren kara gözetlemesini yapıyorlar. O gözetlemeler sayesinde aşçı olduğu söylenen bir mürettebata ulaştık. Geminin hemen mendireğin çarptığı yerin önündeki sularda olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların hepsini hava koşulları normalleştiği zaman tespit edebiliriz" dedi.

Bakan Yerlikaya, açıklamalarının ardından Kdz. Ereğli ilçesinde iş yeri zarar gören esnafı ziyaret etti.