ALTINTEL LİMANI'NA 8.5 MİLYON DOLARLIK GENİŞLEME KREDİSİ

ALTINTEL LİMANI'NA 8.5 MİLYON DOLARLIK GENİŞLEME KREDİSİ

Altıntel Liman ve Terminal İşletmeleri, likit depolama kapasitesini artırmak için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan (EBRD) 8,5 milyon dolara kadar üst düzey kredi sağlayacak.

EBRD’nin açıklamasına göre, bankanın yatırımı 18 kimyasal depolama tankının inşası, kurulumu ve modern bir sensör sistemi ile ilgili altyapı yoluyla limanın genişletilmesini finanse etmek için kullanılacak. Genişleme ile limanın toplam sıvı dökme kapasitesi 23.164 m3 artarak 105.600 m3’e çıkacak. Akrem Kimya, 2008 yılında kiracısı olduğu Altıntel Liman ve Terminal İşletmeleri’ni satın almıştı. Gebze Dilovası’nda bulunan Altıntel Limanı, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi içerisinde toplam 120 bin metrekare alana sahip durumuyla gelişmeye ve yatırımlara açık konumda bulunuyordu.

Çevreci lojistik yatırımlarını destekliyor

Dünyanın önde gelen finans kuruluşlarından olan EBRD, Türkiye’deki yatırımları da destekleyen önemli bir finans kuruluşu. Küresel ticarette lojistik hizmetlerin giderek daha fazla önem kazanması diğer birçok finans kuruluşu gibi EBRD’nin de sektöre desteğini artırmasını sağladı. En önemli özelliği finanse ettiği yatırımların çevresel etkilerini dikkat etmesi. EBRD özellikle çevreci yatırımları destekliyor. Dolaysıyla lojistikte de denizyolu ve demiryolu gibi daha çevreci olan taşıma modlarına kredi sağlıyor. EBRD’nin bu konuda oldukça hassas olduğunu vurgulayan sektör temsilcileri, dolayısıyla EBRD’den kredi almanın önemli ve kıymetli olduğunu vurguluyor. Bu kriterleri karşılayan Cey Grup, Asyaport ve Global Port da EBRD’den kredi alarak limancılıkta önemli yatırımlara imza atmıştı.

Kaynak: Dünya Gazetesi