AMAZON, IKEA VE UNİLEVER 2040 YILINA KADAR SIFIR EMİSYONLU NAKLİYE SÖZÜ VERDİ

AMAZON, IKEA VE UNİLEVER 2040 YILINA KADAR SIFIR EMİSYONLU NAKLİYE SÖZÜ VERDİ

Amazon, Ikea, Unilever ve Michelin, 2040 yılına kadar tüm deniz taşımacılığını sıfır karbonlu yakıtlarla çalışan gemilere geçirmeyi taahhüt eden dokuz çok uluslu şirket arasında yer alıyor.

Inditex, Patagonia, Brooks Running, Frog Bikes ve Tchibo'yu da içeren bir grup şirket, Aspen Enstitüsü tarafından kolaylaştırılan yeni bir kargo sahibi tarafından yönetilen ağ aracılığıyla, 2040 hedefine ulaşmak için kullanılan yakıtların ölçeklenebilir olması ve sera gazı içermemesi gerektiğini belirtti.

Sıfır Emisyonlu Gemiler için Kargo Sahipleri (coZEV) olarak adlandırılan koalisyon, deniz taşımacılığında karbonsuzlaştırmayı hızlandırmak için iddialı bir eylem hedefliyor.

2040 hedef beyanını imzalayanlar ayrıca dünya çapındaki politika yapıcıları deniz taşımacılığında karbonsuzlaştırmayı yerel, bölgesel ve uluslararası liderlik kapasitelerinde ilerletmek için hızlı ve iddialı adımlar atmaya çağırıyorlar.

CoZEV imzacıları, nakliye değer zincirine ve bunker yakıt üreticilerine, nakliye müşterilerinin sıfır karbonlu nakliye istediği ve endüstrinin önümüzdeki yıllarda karbondan arındırma çabalarını hızla hızlandırmasını bekledikleri konusunda önemli bir talep sinyali gönderdi. Şirketler, okyanus taşımacılığı geçişlerinde sıfır karbonlu yakıt olarak fosil gazı veya sıvılaştırılmış doğal gazı (LNG) dikkate almayacaklarını belirttiler.

2040 çok uzak bir ufuk

İklim savunucuları, Amazon ve Ikea'nın kargo taşımacılığı taahhüdünü tarihini çok zayıf olarak nitelendirdi.

Bugünün taahhüdü, deniz taşımacılığının geleceği için önemli bir kılavuzdur, ancak 2040, perakende sektörü için kargo gemilerinden kaynaklanan muazzam sağlık ve iklim etkilerini ele almak için çok uzak bir ufuk.

Pasifik Çevre ile birlikte Ship It Zero kampanyasına liderlik eden bir çevre grubu olan Stand.earth'in nakliye kampanyaları Direktörü Kendra Ulrich, daha temiz nakliye çözümleri zaten var ve Amazon ve Ikea gibi büyük perakende markalarının bunlara sahip çıkması gerekiyor” dedi.

Amazon net-sıfır karbon direktörü Edgar Blanco:

"Şimdi harekete geçme zamanı ve iklim değişikliğiyle mücadelede öncülük etmek isteyen diğer kargo sahibi şirketlerin işbirliğine katılmalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Sıfır emisyonlu okyanus taşımacılığına dönüşümü hızlandırmamız gerekiyor. Değer zinciri boyunca benzer düşünen ortaklar, şirketler ve kuruluşlarla işbirliği yaparak güçlü hareketler yaratabiliriz. Bu nedenle, Sıfır Emisyonlu Gemiler için Kargo Sahipleri iddiasını imzaladık." dedi.

Kaynak: TURKDENİZ.COM