ARAÇ TAŞIYICI DEĞERLERİ YÜKSELİYOR

ARAÇ TAŞIYICI DEĞERLERİ YÜKSELİYOR

Çevrimiçi fiyatlandırma portalı VesselsValue'dan yeni veriler, son haftalarda araç taşıyıcı yeni inşalarına şaşırtıcı miktarda para harcandığı gösterdi.

Doğu Pasifik ve Zodiac'tan gelen büyük hacimli siparişlerin, bu yılki araba taşıyıcı sipariş alımını önceki altı yılın toplamını geçmesine yardımcı olduğunu bildirdi.

Giderek daha fazla dolu olan tersaneler bu yıl fiyatları büyük ölçüde artırdı. Örneğin Japon tersaneleri, VesselsValue'ye göre, çift yakıtlı LNG 7000 CEU (araç taşıma kapasitesine) sahip gemiler için tarifeleri geçen yıla göre 10 milyon dolar artırarak 100 milyon dolara yükseltti. Çin tersaneleri, eşdeğer bir spesifikasyon için 88 milyon $ fiyat vererek sağlıklı bir indirim izledi.

Seçenekler de dahil olmak üzere bu yıl onaylanan 56 araç taşıyıcısının tümü çift yakıtlı LNG desteklidir.

İkinci el satış fiyatları, operatörlerin tonajı güvence altına almak için mücadele etmesiyle ikinci çeyrekte patladı. Örneğin, 22 yaşındaki 6.400 CEU Asya Kralı Haziran ayında 23 milyon dolara gitti. Benzer yaş ve büyüklükte bir gemi, sadece iki ay önce 13,8 milyon dolara satıldı.

VesselsValue bugün yaptığı açıklamada, “Böyle bir fiyat enflasyonu, kaçınılmaz olarak, sıcak bir kiralama piyasası tarafından desteklenen bir süper döngü görüşmelerine yol açtı” dedi.

VesselsValue tahminlerine göre, orta büyüklükteki 5.000 CEU gemiler için günlük 30.000 dolar ve 6500 CEU gemiler için günde 35.000 dolar olan sabit oranlar, işletme maliyetinden sonra FAVÖK'te sahiplerine yılda 8 milyon ila 10 milyon dolar kazandırıyor.

Pil elektrikli araç (BEV) talep gelişmiş dünyada hızlanan ve büyük olasılıkla taşıt taşıyıcıları için küresel kargo mil üzerinde olumlu net etkisi, bir şey sahip olmaktı.

Biden'ın 2030 yılına kadar ABD'deki tüm otomobil satışlarının yarısının pilli elektrikli olmasını öngören son yönetici kararı, birçok kişi tarafından endüstriyi tanımlayan bir an olarak görüldü. Kanada, 2035 yılına kadar tüm hafif araçlar ve kamyonlar için %100 uyumu zorunlu kılarak bir adım daha ileri giderek, alımı teşvik etmek için 1 milyar dolarlık girişim sözü verdi. Benzer paketler, sıfır emisyonlu otomobil satışlarının bu yıl %73 arttığı Birleşik Krallık da dahil olmak üzere Avrupa'nın başka yerlerinde piyasaya sürüldü.

BEV ticaretindeki büyüme, VesselsValue'nin bugün işaret ettiği mevcut otomobil taşıma filosunun büyük bir kısmı için yolculuk kazançlarını önemli ölçüde etkileme potansiyeline sahip, çünkü elektrikli otomobiller geleneksel dizel/benzine eşdeğer modellerden %20 daha ağır. Bu, yüksek hacimli BEV rezervasyonları olduğunda tipik bir PCTC'ye daha az araba yüklenebileceği anlamına gelir, çünkü araç birimi başına ortalama yoğunluk artmış ve ölü ağırlık kapasitesini tüketmiş. Temel olarak, düşük güverte gücüne sahip PCTC'ler, BEV'ler zamanla hakim olmaya başladığından ve varlığın kazanma fırsatını azaltacağından dezavantajlı olacak. 0,3 t/m2'den itibaren daha güçlü güvertelerle donatılmış modern PCTC'ler ve LCTC'ler, daha iyi istifleme faktöründen elde edilen daha yüksek kazanç fırsatı nedeniyle daha fazla değer tutacak. Afrika gibi ikinci el araba pazarlarına ticaret yapan gemiler bu rüzgara daha az maruz kalıyor. Ancak bu, filo gelişimi için uzun vadeli sonuçları olan Avrupa ve Kuzey Amerika pazarlarına bitmiş yeni arabalar teslim eden büyük Doğu Batı hattı rotalarında faaliyet gösteren gemiler için zaten bir sorun.

VesselsValue: “Mantıksal olarak, daha güçlü güverteli gemilere olan talep artacak. Aynı hacimde deniz aracını dünya çapında taşımak için daha fazla kapasite gerektiğinden, kargo milleri de kısa ve orta vadede bir kredi alacak. Bu, küresel talebin nispeten statik kaldığını varsayarken, BEV'ler satış ve ihracatta pay almaya devam ediyor.”

Toyota, chip dip krizi nedeniyle Eylül ayı için küresel üretimi %40 oranında kısmak zorunda kaldı ve bu da hisse fiyatlarında Nissan ve Honda'ya yayılan bir düşüşe yol açtı. ABD perakende satış rakamları da Temmuz ayında hissiyatı baskılayarak negatife döndü.

Kaynak: TURKDENİZ.COM