ARES 35 FPB HIZLI KARAKOL BOTLARINDA TÜM TESTLER TAMAMLANDI

Ares Tersanesi tarafından yapılan açıklamada ARES 35 FPB kapsamında tüm testlerin tamamlandığı ifade edildi.

SSB Başkanı İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada ise seri üretime geçileceği ifade edilmişti. Yapılan açıklamada, “Kontrol Botumuzun artık seri üretimine geçiyoruz. Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü için 122 bot üreteceğimiz projeyle düzensiz göçle mücadele, arama kurtarma, kaçakçılıkla mücadele ve denizden emniyet/güvenlik operasyonlarını daha etkin gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.

Nisan 2021’de, Ares Tersanesi, 122 botun inşasından oluşan en büyük gemi inşa projesinde ilk karakol botunun denize indirildiğini açıklamıştı. Sahil Güvelik Komutanlığı tarafından 105 adet alınacak olan hızlı karakol botları Adalar Denizi’nin yanı sıra Türkiye’nin tüm karasularında kullanılacak. ARES 35 FPB Ares Tersanesi tarafından Sahil Güvenlik Komutanlığı için geliştirilmiş bir hızlı karakol botudur. ARES 35 FPB  hızlı karakol botlarında 17 adet Emniyet Genel Müdürlüğüne teslim edilecek.

İlk kez üretilecek

Şubat 2018’de Savunma Sanayii Başkanlığı (o dönem müsteşarlığı), resmî internet sitesinde Kontrol Botu Projesi İhale İlanı yayınlanmıştı. Proje kapsamında, Sahil Güvenlik Komutanlığı ihtiyacına binaen 105 adet Kontrol Botu tedarik edileceği açıklanmıştı. 5 firmanın teklife çağrı dosyası aldığı ihalenin Ares Tersanesi’ne verilmesi kararlaştırılmıştı. Sahil Güvenlik Komutanlığı için ilk kez üretilecek ve saatte 35 deniz mili hıza ulaşabilecek ARES 35 FPB kontrol botları, Ege Denizi’nin yanı sıra Karadeniz, Marmara ve Akdeniz’de de kullanılacak ve kaçakçılığa karşı daha etkin mücadele yürütecek.

İnsan kaçakçılığının yanı sıra denizlerdeki tüm adli olaylara müdahale edebilmesi beklenen kontrol botları, ağırlıklı olarak küçük kasabaların limanlarında konuşlandırılacak. Kontrol botlarına kadrolu personel atanmayacak, ihtiyaç halinde bölgenin sahil güvenlik ve jandarma ekipleri tarafından kullanılacak.

Kaynak: defenceturk.net