ARES TERSANESİ'NDEN KATAR'A ANİ MÜDAHALE BOTU İHRACATI

ARES TERSANESİ'NDEN KATAR'A ANİ MÜDAHALE BOTU İHRACATI

Antalya merkezli ARES Tersanesi, Katar’a yönelik bir ihracat daha gerçekleştirdi. 3 adet yüksek süratli ARES 40 FIC Ani Müdahale Bot’u Katar’a ihraç edildi.

Şirket tarafından yapılan açıklamada ”Katar İçişleri Bakanlığı ile MILIPOL Katar 2022 Savunma Sanayi Fuarında imzalanan sözleşme kapsamında dizayn ve inşa edilmekte olan yüksek süratli ARES 40 FIC Ani Müdahale Botlarımız, Katar’ın deniz güvenliğinin caydırıcı güçlerinden biri olacak” ifadelerine yer verildi.

Sözleşme kapsamında 3 Adet ARES 40 FIC Ani Müdahale Botu (Fast Interceptor Craft) Katar Sahil Güvenlik Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına uygun olarak üretilecek.

Gelişmiş kompozit gövdeli, IACS klaslı ARES 40 FIC; hızlı müdahale, eskort görevlerinin yanı sıra insan kaçakçılığı ve kaçakçılıkla mücadele operasyonlarını yürütmek için tasarlandı. ARES 40 FIC Ani Müdahale Botu 60 deniz mili gibi oldukça dikkat çekici bir hıza sahip.

ARES Tersanesi son altı yıl içinde 31 adetten oluşan yeni nesil karakol botu filosunu Katar Sahil Güvenlik Kuvvetlerine teslim etti.

ARES ve Katar arasında imzalanan anlaşmanın bedelinin ise 3.7 milyon dolar civarında olduğu öğrenildi.

ARES 40 FIC Ani Müdahale Botu

Gelişmiş kompozit gövde
60 Knots hız
250 deniz milinin üzerinde menzil
Otomatik stabilize 12,7 mm’lik silah sistemi
13.6m uzunluk

Kaynak: savunmasanayist.com