ARMATÖRLER, KONTEYNER GEMİSİ SİPARİŞLERİNE YÖNELMEYE DEVAM MI EDECEK?

ARMATÖRLER, KONTEYNER GEMİSİ SİPARİŞLERİNE YÖNELMEYE DEVAM MI EDECEK?

Denizcilik sektörü köklü bir geleneğe bağlı kalıyor? Armatörler olağanüstü yüksek kâr elde ettiklerinde çok sayıda yeni gemi sipariş etmeye mi başlayacak?

adscode

Konteyner gemilerindeki yükselme ve düşüş eğilimi, beklenen bir durum hâline geldi.


Uzmanlara göre, sipariş edilen yüksek tonaj konteyner miktarı, düşük navlun oranlarının uzun süre devam etmesini garanti ediyor.

Konteyner endüstrisi, nakliye tarihinin en kârlı iki yılını 2021-22'de yaşadı.

Tam o sırada gemi sahipleri, her zamankinden daha fazla yeni konteyner gemisi sipariş ettiler. Navlun oranları düşerken dahi; daha fazla sipariş veriyorlar.

Alphaliner'ın hazırladığı bir raporda: "Durgun talep döneminde çok sayıda yeni büyük konteyner gemisi suya indirilecek." diye bir uyarıda bulundu. Piyasa, bu durum karşısında mücadele edebilir.

Alphaliner Nakliye Analisti Stefan Verberckmoes'a göre, konteyner gemisi sipariş defteri şu anda 7,1 milyon TEU seviyesinde bulunuyor.

Bir önceki zirve 2008'de 6,6 milyon TEU idi. Bu noktada, sipariş edilen tonaj, su üstü filosunun kapasitesinin %60'ını oluşturuyordu.

Verberckmeoes, o zamandan beri küresel filonun iki katından fazla arttığını, dolayısıyla mevcut sipariş defterinin -mutlak kapasite açısından bir rekor- mevcut tonajın “sadece” %30'unu temsil ettiğini kaydetti. Yeni verilen siparişlerle birlikte, konteyner piyasasının dengesi değişebilir.

Kaynak: TURKDENİZ.COM