ASBAŞ, ULUSLARARASI ÇEKİM MERKEZİ OLUYOR

ASBAŞ, ULUSLARARASI ÇEKİM MERKEZİ OLUYOR

Antalya Serbest Bölgesi’ndeki firmalar, Doğu Akdeniz’de bir ihtisas bölgesi yaratmak için çalışıyor.

Antalya Serbest Bölgesi’ndeki firmalar, ASBAŞ’ın süper yatların, ileri teknoloji askeri ve ticari teknelerin yapım ve bakım merkezi haline getirmek ve Doğu Akdeniz’ de bir ihtisas bölgesi yaratmak için çalışıyor. Antalya Serbest Bölgesi’nde dünyanın sayılı iş insanları ile Ortadoğu bölgesinde bazı ülkelerinin prenslerine yaptığı ultra lüks yatlarla tanınan Alia Yacht Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Koray, ASBAŞ’ın yeni yatırımlarıyla bölgenin yeni bir evreye yöneldiğini bildirdi. Koray, şunları kaydetti.

“Antalya Serbest Bölgesi’nin tekne ve yat üretimi konusundaki başarısı, 2021 yılında yapılan ve Doğu Akdeniz’deki hemen hemen en iyi olanakları sunan çekme-atma sistemleri ile yeni bir evreye yöneldi. Bölgedeki yatların, askeri ve ticari teknelerin yankısı artık tüm dünyada tanınan bir güçte. Bu anlamda bölgenin kapasitesi yeni tesisler ve olanaklarla ciddi ölçekte yükselmiş durumda. Artan sayıda ve büyüyen boyutlardaki projelerden bu gelişimi izlemek zaten mümkün. Bugün endüstrinin bölgemizde vardığı noktada artık üzerinde düşünülmesi gereken konu nasıl talep yaratacağımız değil, talebi nasıl daha etkin karşılayacağımız yönünde olmalı.’’

Ship lift ve yüksek kapasite travel lift olanaklarının sadece yeni yapımlara değil, 2 bin tona kadar bakım-onarım projelerine de olanak tanıdığını, bunun da bölgeye ciddi bir talep artışının ortaya çıkardığını belirten Koray, ‘’Uygun adımlar ve hazırlıklarla, Antalya Serbest Bölgesi’ni süper yatların, ileri teknoloji askeri ve ticari teknelerin yapım ve bakım merkezi haline getirmek ve Doğu Akdeniz’ de bir ihtisas bölgesi yaratmak eskiye göre artık çok daha olası. Katma değeri göreceli olarak çok yüksek olan üretim ve servis hizmetlerinin ciddi döviz girdisi ve istihdam yarattığı bu endüstrinin bölgemizde daha da gelişmesinde şu noktaların önem taşıdığını belirtmek doğru olacaktır’’ dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi