BALTİMORE KÖPRÜSÜ'NÜN SİGORTALI ZARARLARININ TOPLAMI 4 MİLYAR DOLARA ULAŞABİLİR...

BALTİMORE KÖPRÜSÜ'NÜN SİGORTALI ZARARLARININ TOPLAMI 4 MİLYAR DOLARA ULAŞABİLİR...

Reasürans piyasasının toplam kaybın büyük bir kısmını üstlenmesi beklenirken, bazı geçmişe dönük düzenlemelerin bir miktar riske maruz kalma ihtimali olduğu belirtiliyor.

adscode

ABD’nin Baltimore kentindeki Francis Scott Key Köprüsü’nün, Dali konteyner gemisinin destek sütunlarından birine çarpması sonucu çökmesi nedeniyle sigorta sektörünün kaybının, 2015 yılındaki Costa Concordia felaketinin 1,5 milyar dolarlık zararının üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Morningstar DBRS, konuya ilişkin olarak yapmış olduğu bir analizde şu ifadeler kullanıldı:

“Francis Scott Key Köprüsü’nün çökmesi ve ardından Baltimore Limanı’nın tıkanması, denizcilik sorumluluğu ve tekne, mülk, kargo ve iş kesintisi de dahil olmak üzere çok sayıda sigorta poliçesini tetikleyecek.

Baltimore Limanı’ndaki blokajın süresine ve iş kesintisi teminatının niteliğine bağlı olarak, sigortalı zararların toplamı 2 milyar ile 4 milyar dolar arasında olabilir.

Yüksek sigortalı kayıplara rağmen, iyi sermayelendirilmiş sigorta şirketleri ve reasürörlerden oluşan geniş ve çeşitlendirilmiş bir havuz içerdiğinden, bunların sigorta sektörü için yönetilebilir kalmasını bekliyoruz.”

TÜRK DENİZ MEDYA