BELÇİKA, GEMİ İNSANLARINI AŞILAMAYA BAŞLAYAN İLK AB ÜLKESİ OLDU

BELÇİKA, GEMİ İNSANLARINI AŞILAMAYA BAŞLAYAN İLK AB ÜLKESİ OLDU

Belçika, gemi insanlarının aşılanmasına ilişkin bir program başlatan ilk AB ülkesi oldu.

Belçika'nın başlattığı program sonrasında, 2021 itibarıyla denizcilik camiasının aşılanması amacıyla programlar başlatan ülke sayısında artış oldu. Belçika'da gemi insanlarını aşılama programı Başbakan Yardımcısı Vincent Van Quickenborne öncülüğünde başladı ve yaklaşık 2.200 gemi insanı aşılandı.

Bakan Van Quickenborne konuyla ilgili olarak; "Tükettiğimiz ürünlerin yüzde 90'ının deniz yoluyla taşındığı günümüzde gemi insanları ekonomimiz için önemli bir yere sahip. Gemi insanlarının uzun süre boyunca denizlerde kapalı ortamda gruplar halinde çalıştığı göz önünde bulundurulduğunda, gemide koronavirüs salgını görülmesi tehlikeli bir durum teşkil ediyor.  Aşı ile birlikte Belçikalı gemi insanlarına bu zor şartlar altında güvenli bir çalışma ortamı sunmanın yanı sıra yabancı limanlara güvenli ve hızlı bir şekilde seyahat etme olanağı da sağlamaktayız. Bu kapsamda Belçika, gemi insanlarını aşılayan ilk AB ülkesi oldu. Bu sayede deniz taşımacılığı faaliyetlerinin devamlılığını sağlamaktayız." şeklinde açıklamada bulundu.

Belçika'nın yanı sıra, Hollanda da uyruklarına bakılmaksızın Hollanda bayraklı gemilerde çalışan tüm gemi insanlarının aşılanması için bir program başlattı. Hollandalı yetkililer tarafından yapılan açıklamada gemi insanları için yaklaşık 49.000 tek doz aşı temin edileceği ifade edildi. Gemi insanlarının ülkeden ayrılışları, kendi ülkelerine veya gemiye katılmak üzere seyahatleri sırasında aşılanmalarını mümkün kılmak amacıyla söz konusu aşılama programı aylara yayılarak yürütülecek.

Kaynak: TURKDENİZ.COM