BİDEN'DAN PETROL VE GAZ ŞİRKETLERİNE VERGİ TEHDİDİ!

BİDEN'DAN PETROL VE GAZ ŞİRKETLERİNE VERGİ TEHDİDİ!

ABD Başkanı Biden, petrol ve doğalgaz şirketlerine 'savaştan kâr etmeyi' bırakmaları çağrısında bulundu ve vergileri artırmakla tehdit etti.

adscode

ABD Başkanı Joe Biden, dün petrol ve doğalgaz şirketlerine aşırı kârlarını Amerika vatandaşları için maliyetleri düşürmek ve üretimi artırmak üzere kullanmaları ya da daha yüksek vergi ödemeleri çağrısında bulundu.

Biden, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, enflasyon nedeniyle endişeli olan Amerikalılar arabalarının depolarını doldurmak için yüksek ücretler öderken büyük kârlar elde eden başlıca petrol şirketlerini eleştirdi.

Biden, petrol sektörünün "Amerika'ya yatırım yapma ve Amerikalı insanlara destek olma taahhüdünü yerine getirmediğini" ve şirketlerin "adil bir kâr" elde etmediğini, "kârlarının inanılamayacak kadar yüksek olduğunu" söyledi.

Biden, Ukrayna'daki savaşa atıfta bulunarak "Kârları, savaştan kaynaklanan aşırı bir durum" dedi ve şirketlerin harekete geçmek zorunda olduklarını söyledi.

"İnanılmaz bir durum olduğunu düşünüyorum. Bu kârları müşterilere yansıtsalar yakıt fiyatları yaklaşık 50 sent düşer" diyen Biden "Bunu yapmazlarsa, aşırı kârları için daha yüksek vergi ödeyecekler ve daha farklı kısıtlamalar ile karşı karşıya kalacaklar. Bu şirketlerin savaştan kâr elde etmeyi durdurmasının vakti geldi" dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi