BİRLEŞİK KRALLIK, DENİZ TAŞIMACILIĞI SEKTÖRÜNÜN 2050 YILINA KADAR TAMAMEN KARBONSUZLAŞTIRILMASI İÇİN IMO'YA BASKI YAPIYOR

BİRLEŞİK KRALLIK, DENİZ TAŞIMACILIĞI SEKTÖRÜNÜN 2050 YILINA KADAR TAMAMEN KARBONSUZLAŞTIRILMASI İÇİN IMO'YA BASKI YAPIYOR

Birleşik Krallık Deniz Ticaret Odası (UK Chamber of Shipping), Uluslararası Denizcilik Örgütü'nden (International Maritime Organization–IMO) mevcut hedefini artırmasını talep etti.

Londra Uluslararası Denizcilik Haftası'nda eylem çağrısı yapan Birleşik Krallık hükümeti ve Birleşik Krallık Deniz Ticaret Odası (UK Chamber of Shipping), Uluslararası Denizcilik Örgütü'nden (International Maritime Organization–IMO) mevcut hedefini artırmasını talep etti.
 
Birleşmiş Milletler'e (United Nations–UN) bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren IMO'nun mevcut hedefi, küresel deniz taşımacılığından kaynaklanan emisyonların 2008 seviyelerine kıyasla %50 oranında azaltılmasını sağlayacak.

Birleşik Krallık Deniz Ticaret Odası, Birleşik Krallık tarafından güncel olarak yayımlanan ve ilk defa deniz taşımacılığı sektörünü kapsayan Altıncı Karbon Bütçesine (Sixth Carbon Budget) ve deniz taşımacılığının 2050 yılına kadar tamamen karbonsuzlaştırılması konusunda Taşımacılığın Karbonsuzlaştırılması Planı'na (Transport Decarbonisation Plan) vurgu yapmıştır. Fakat yapılan bu  çağrı henüz uluslararası seviyede kabul görmedi.

Birleşik Krallık Deniz Ticaret Odası Müdürü Bob Sanguinetti konuyla ilgili olarak şu şekilde bir açıklama yaptı: "Yeşil gündem konusunda ön planda olmak isteyen IMO için radikal bir adım atma zamanı geldi. Emisyonların %50 oranında azaltılması hedefi yeterli değil. Dolayısıyla IMO'nun 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu hedefine bağlı olması gerekiyor."

31 Ekim–12 Kasım 2021 tarihleri arasında Glasgow'da gerçekleştirilecek 2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'na dikkat çeken Sanguinetti sözlerine şu şekilde devam etti: "Deniz taşımacılığı yüklerin taşınması için kullanılan en temiz yöntemlerden bir tanesi.

Küresel ticaretin yaklaşık %90'ınını taşıyan sektörün küresel sera gazı emisyonlarına olan etkisi yaklaşık olarak yıl bazında %2.4 oranında. Fakat emisyonların azaltılması için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor. Dolayısıyla uluslararası düzeyde atılacak somut adımlara ihtiyacımız var. 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyon hedefimize ulaşmak için IMO'da bulunan ortaklarımızla çalışmalar yürüteceğiz."

Sanguinetti tarafından yapılan açıklamalara benzer olarak Birleşik Krallık Deniz Ticaret Odası Başkanı John Denholm denizcilik sektörünün sorumluluklarını ciddiye aldığını tüm dünyanın bilmesi gerektiğini ifade etti ve 2050 hedefi neticesinde sektörün yeşil geçiş sürecini başarılı bir şekilde tamamlayacağını belirtti.

Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Birleşik Krallık'ın emisyon konusunda gösterdiği çabalarından memnuniyet duyduklarını ve sektördeki değişimlerden dolayı çok heyecanlı olduğunu ifade ederek şu şekilde bir açıklama yaptı: "Zengin bir denizcilik geçmişine sahip ve 31 Ekim–12 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'na ev sahipliği yapacak ülkemizin, denizcilik sektörünün yeşil geçiş sürecinde gösterdiği öncülükten dolayı gururluyuz. Önümüzdeki yıllarda Birleşik Krallık sularında faaliyete geçecek sıfır emisyonlu ticari gemilerin ve İngiliz Kanalı geçişlerinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde emisyonsuz olacağı düşünüldüğünde sektörün hızlı bir gelişme gösterdiği söylenebilir." (Bu haber, Turkdeniz.com özel haberidir)

Kaynak: TURKDENİZ.COM