BM: "UKRAYNA LİMANLARI'NIN MAYINLARDAN ARINDIRILMASI AYLAR SÜREBİLİR"

BM: "UKRAYNA LİMANLARI'NIN MAYINLARDAN ARINDIRILMASI AYLAR SÜREBİLİR"

BM'ye göre, Ukrayna'nın kilit limanları yakınındaki deniz mayınlarının kaldırılması aylar sürebilir ve yüzlerce denizci Rusya'nın ülkeyi işgalinin ardından bölgede hala mahsur durumda.

adscode

Bloomberg'in haberine göre; Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün deniz güvenliği özel danışmanı Peter Adams, "Limanlar yarın yeniden açılmak istese bile gemilerin girip çıkması biraz zaman alacak. Liman alanlarındaki deniz mayınlarının tamamen kaldırılması birkaç ay alacaktır." dedi.

Rus gemileri, Ukrayna'nın Karadeniz'e girişini engelledi, tahıldan tavuğa kadar deniz yoluyla yapılan temel gıda ihracatını durdurdu ve küresel bir gıda krizini daha da kötüleştirdi.

Moskova, Ukrayna'yı limanlarını olası Rus saldırılarından koruyan mayınları kaldırmayı reddetmekle suçlayarak kesintinin sorumluluğunu reddediyor.

Limanları yeniden açma çabaları, Türkiye'nin bir anlaşmaya aracılık etme çabalarında herhangi bir ilerleme belirtisi olmaksızın tökezliyor.

Rusya'nın işgalinin ilk günlerinde birkaç ticaret gemisinin vurulmasının ardından navlun ve sigorta maliyetleri yükseldi ve bazı nakliye şirketleri hala Karadeniz'den kaçıyor.

Mart ayında ikisi Türkiye kıyılarında ve biri Romanya yakınlarında olmak üzere üç mayın serbestçe yüzer halde tespit edildi.