"ÇANDARLI LİMANI TAMAMLANIRSA İZMİR DENİZÜSTÜ RES'TE LİDER OLUR"

"ÇANDARLI LİMANI TAMAMLANIRSA İZMİR DENİZÜSTÜ RES'TE LİDER OLUR"

Türkiye’nin rüzgâr enerjisi kurulu gücü Mart ayı itibarıyla 11 bin 400 Megavat (MW) seviyesini aşarken, toplam kurulu güç içerisindeki payı yüzde 11’e ulaştı.

adscode

Türkiye’deki her 5 RES’ten birine ev sahipliği yapan İzmir, ana ve yan sanayi kümelenmesi ile dünyanın en ileri şehri konumunda. Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA) Başkanı Alper Kalaycı, “Çandarlı Limanı’nın denizüstü RES’lerin kanat, kule ve ekipman üretimine odaklanan bir serbest bölge yapılanmasına kavuşması ile İzmir; Ege, Karadeniz ve Akdeniz havzasının açık ara lider üreticisi olabilir” dedi.

“İzmir’den 400 milyon dolarlık ihracat yapılıyor”

İzmir’de rüzgâr enerjisi sektöründe faaliyet gösteren 40’a yakın şirketin 400 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğine dikkat çeken Kalaycı, bu tutarın kentin toplam ihracatının yüzde 5’ine karşılık geldiğini vurguladı. ENSİA’nın İzmir Kalkınma Ajansı ile birlikte paydaşı olduğu Best For Energy projesi ile sektöre ilişkin en kapsamlı envanter ve veri analizi çalışmasının da yapıldığını söyleyen Kalaycı, “AB'den 3,1 milyon Euro hibe desteği almaya hak kazanan bu projemiz, 36 aylık süresini tamamlamaya hazırlanıyor. Bu proje kapsamında hangi firmanın neyi ürettiği, mukayeseli üstünlükleri, güçlü ve iyileştirmeye açık alanları, Türkiye’nin bu sektörde hangi makro politikaları uygulaması gerektiği ortaya çıkmış durumda. Bu analizlere dayalı olarak İzmir’in denizüstü rüzgâr enerjisinde tüm dünyanın dikkatle izlediği muhteşem bir potansiyele sahip olduğu da anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.

Çandarlı Limanı’nın eşsiz bir fırsat sunduğunu söyleyen Alper Kalaycı, “Bu büyük kümelenme sinerjisini, denizüstü RES’lerin üretim merkezi olarak taçlandırabilir, milyarlarca dolarlık ihracata ulaşabiliriz. Türkiye’nin tüm kaynaklardan elde ettiği elektrik enerjisi kurulu gücü 104 bin MW iken Dünya Bankası verilerine göre sadece deniztüstü RES’lerde potansiyel kurulu gücümüz 75 bin MW. Elimizdeki fırsatın büyüklüğünü daha iyi anlatan bir karşılaştırma olamaz” dedi.

HABERİN KAYNAĞI: EKONOMİM