CEMRE TERSANESİ, DÜNYADA BİR İLKE DAHA İMZA ATIYOR

CEMRE TERSANESİ, DÜNYADA BİR İLKE DAHA İMZA ATIYOR

Başta Norveç olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesine gemi ihraç eden Cemre Tersanesi, dünyada ilk olan projelerine yenilerini ekliyor.

14 projenin inşasına devam eden tersane, ESVAGT A/S için dünyanın ilk biyoyakıt metanol ile çalışan hibrit rüzgar türbini destek gemisini inşa edecek.

Türkiye'nin önde gelen tersanelerinden Cemre, 2022 yılında bir yandan kapasiteyi artıracak yatırımlara imza atarken diğer yandan yeni gemi projeleri teslim etmeye devam ediyor. Tersanede farklı ülkelere teslim edilecek 14 projenin inşası devam ediyor.

Cemre, 2022 yılında 3 anahtar teslim projeyi yurt dışına gönderdi. Bunların ikisini NB71 Lauren ve NB73 Veronica isimli Midwater Trawler tipi balıkçı gemileri oluşturdu. Cemre Tersanesi İş Geliştirme Müdürü Burak Mursaloğlu, “Bu hibrit projeler tersanemizin İrlanda'ya yapmış olduğu üçlü seriye ait gemiler. Bir diğer projemiz olan NB74 inşa kodlu gırgır/trol gemisi Sunny Lady. 86,5 m uzunluğundaki balıkçı gemisi ise şu anda Norveç sularında hizmet veriyor. Libas'tan sonra dünyanın ikinci LNG&Batarya tahrik sistemine sahip Sunny Lady enerji ve ürün verimliliğiyle oldukça dikkat çekiyor” diye konuştu. Şirket, pandeminin yoğun yaşandığı 2021'de de 6 proje teslim etmişti.

Cemre Tersanesi'nin ürettiği projelerin tamamını ihraç ettiğini vurgulayan Mursaloğlu, 2022 yılıyla birlikte yoğun bir sipariş dönemine de girdiklerini ifade ederek, “Geçtiğimiz bu yılda büyük bir başarıyla 8 anahtar teslim projeye tersanemizde inşası için imza attık ve İskoçya'yı da diğer ülkelerin yanına referanslarımıza eklemiş olduk” dedi.

En büyük canlı balık taşıma gemisi Cemre’den

Cemre'nin 2022 yılında kontratını imzaladığı, NB1094 inşa kodlu rüzgar türbini destek gemisi dünyanın önde gelen offshore servis firmalarından olan ve aynı zamanda eski müşterisi ESVAGT A/S için inşa edeceği bir proje. Proje tamamlandığında dünyanın ilk biyoyakıt metanol ile çalışan hibrit rüzgar türbini destek gemisi olacak. Tersanede toplamda 14 geminin inşası devam ediyor. Bu liste içerisinde iki adet balıkçı gemisi, iki adet canlı balık taşıma gemisi, üç adet rüzgar türbini destek gemisi ve yedi adet de yolcu gemisi şu anda inşa sürecinde. Bu projelerin arasında 8000 m3'lük balık taşıma kapasitesiyle dünyanın en büyük canlı balık taşıma gemisi NB77 Seigrunn, 10 MWh batarya kapasitesiyle dünyanın en büyük sıfır emisyonlu yolcu gemisi NB1090 Scandlines PR24, Norveç'in en büyük sıfır emisyonlu yolcu gemisi NB1091 Hinnøy ve dünyanın ilk biyoyakıt metanolle çalışan rüzgar türbini destek gemisi NB1094 Esvagt bulunuyor. Mursaloğlu, “Her biri çok özel ve niş olan bu gemiler genç ve yenilikçi Cemre Tersanesi'nde modern gemi inşa olanaklarıyla, çalışkan zihinlerle ve büyük emeklerle inşa ediliyor” dedi. Burak Mursaloğlu, bu projelere ek olarak daha resmi olarak açıklamadıkları iki adet kontrat olduğunu söyledi.

Su üzerinde daha fazla gemi inşa edecek

Cemre, geçen yıl kapasiteyi artırmaya yönelik önemli yatırımlara imza attı. Burak Mursaloğlu, 2022'de yapılan yatırımları şöyle özetledi: “Cemre 1 tersane alanındaki iskele 307 m'ye uzatıldı. Bununla gemilerin daha güvenli pozisyonda bekletilmesi sağlandı ve su üzerinde daha fazla gemi inşa edebilme kapasitesini de beraberinde getirdi. Sipariş defterimizdeki yeni ve yoğun listede üretim anlamında projeleri tam zamanlı yetiştirebilmek amacıyla atölye alanı olarak kullanılan Cemre, 3 29.500 m2 gibi daha geniş bir alana yayıldı kapasiteyi artırdı.”

HABERİN KAYNAĞI: EKONOMİM