CEZAYİR'DE PİRİ REİS'İ KONU ALAN SEMPOZYUM VE SERGİ DÜZENLENDİ

CEZAYİR'DE PİRİ REİS'İ KONU ALAN SEMPOZYUM VE SERGİ DÜZENLENDİ

"Piri Reis'in İzinde: Kitab-ı Bahriye'ye Göre 16. Yüzyıl Cezayir Tarihi Sempozyumu ve Sergisi" Cezayir’de düzenlendi.

Cezayir'deki Abdullatif Rahal Uluslararası Fuar Merkezi'nde yapılan sempozyum; Türk Tarih Kurumu (TTK), T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, Türk İş birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (Yüksek Kurum) ve Cezayir Deniz Bilimleri ve Kıyıların Gelişimi Milli Yüksek Okulu iş birliği ile gerçekleştirildi.

 


Sempozyumda Türkiye’den İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Mahmut Ak, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Yusuf Tekin, Yüksek Kurum Başkanı Prof. Muhammet Hekimoğlu, Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Uğur Ünal, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Birol Çetin, Yazma Eserler Kurumu Başkanı Prof. Muhittin Macit, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve deniz tarihçisi Prof. Dr. İdris Bostan ile Piri Reis Denizcilik Vakfı Yönetim Kurulu katılım sağladı. tdm özel haberCezayir adına ise başta Cezayir Yüksek Öğrenim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Abdulbaki bin Ziyyan, Cezayir Kültür Bakanı Süreyya Muluci ve Cezayir Ulusal Arşivi Genel Müdürü Abdulmecid Şeyhi olmak üzere birçok akademisyen ve davetli sempozyumda hazır bulundu.Türkiye'nin Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir Göktaş’ın açılış konuşmasını yaptığı ve başkent Cezayir dışında Jijel, Batna ve Biskra şehirlerinde düzenlenen oturumlarla gerçekleşen sempozyumla birlikte Piri Reis’in çizmiş olduğu Cezayir vilayetlerine yer verdiği haritaların da bulunduğu sergi katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

Program kapsamında Türkiye ve Cezayir üniversiteleri arasında çok sayıda iş birliği protokolleri de imzalandı.

Piri Reis'in İzinde: Kitab-ı Bahriye'ye Göre 16. Yüzyıl Cezayir Tarihi Sempozyumu ve Sergisi’ne büyük katkılarda bulunan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve deniz tarihçisi Prof. Dr. İdris Bostan, Türkiye’de yapılması planlanan sempozyumun ikinci ayağına da destekte bulunacak.

Türkiye’de yapılması planlanan sempozyumun; Türk Tarih Kurumu (TTK), T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, Türk İş birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, İstanbul Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Piri Reis Denizcilik Vakfı ile Cezayir’den ilgili kurum ve kuruluşların iş birliği ile düzenlenmesi planlanıyor.

Cezayir’de yapılan sempozyum ve Türkiye’de yapılması planlanan sempozyumun ikinci ayağı ile ilgili Turkdeniz.com’a açıklamalarda bulunan Piri Reis Denizcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Koç:

Denizciliğimizi Türk’ün büyük milli ülküsü yapabilmek adına gerek yurtiçinde gerek yurtdışında tarihte büyük işler başarmış denizci şahsiyetlerimizi daha yakından tanımak onların başarılarını gençliğimize öğretmek vakıf olarak yapmamız gereken işlerdendir. Bu vesileyle ilk fırsatta ülkemizde Piri Reis’imizi ve diğer Türk denizcilerini sempozyumlarla panellerle halkımıza tanıtmaya devam edeceğiz.

Unutmayalım ki; denizcilik şuuru ve bilinci bir toplumun geleceği adına son derece önemlidir. Meşhur bir söz var; “Denizlere hâkim olan dünyaya hâkim olur.” Bu sözün bilincinde olarak denizciliğimizin her alanda gelişmesi ve büyümesi için elimizden gelenin en iyisini yapmaya ve rehber olmaya devam edeceğiz.

Piri Reis’in ismini taşıyan bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak; denizciliğimizin önemli şahsiyetlerimize başta genç denizcilerimiz olmak üzere tüm gençlerimize tam anlamıyla anlatabilmek bizim öncelikli hedefimiz. Piri Reis adına Cezayir’de yapılan sempozyuma yoğun ilgi vardı. Türkiye’de yapmayı planladığımız ve destek vereceğimiz yine Piri Reis adına olacak sempozyuma Türk denizciliğinin büyük ilgi göstereceğini tahmin ediyoruz. Geçmişteki büyük denizcilerimizin vizyonunu rehber alarak ve geleceğimizi inşa ederek Türk denizciliğimizi önemli noktalara getireceğimize inanıyorum.”
ifadelerini kullandı.

TURKDENİZ.COM (ÖZEL HABER)