ÇİN, GEMİ İNŞA SEKTÖRÜNDE 2022 YILINI ZİRVEDE KAPATTI

ÇİN, GEMİ İNŞA SEKTÖRÜNDE 2022 YILINI ZİRVEDE KAPATTI

Çin gemi inşa sektörü, siparişler ve gemi projelerini teslim etme hızıyla 2022'de küresel pazarın zirvesinde yer aldı.

adscode

Türk Deniz Medya'nın derlediği endüstri verilerine göre; Çin gemi inşa sektörü, siparişler ve gemi projelerini teslim etme hızıyla 2022'de küresel pazarın zirvesinde yer aldı.

Uzmanlar, Çinli gemi inşa şirketlerinin diğer şirketlere kıyasla; verimlilik, üretim istikrarı ve diğer yönlerden daha fazla avantaja sahip olduğunu söyledi. Aynı zamanda, gemi inşa sektörünün performans artışında Çin endüstrilerinin dayanıklılığını da belirtti.

Çin Ulusal Gemi İnşa Endüstrisi Birliği'nin (CANSI) paylaştığı verilere göre, Ocak'tan Kasım'a kadar gemi tamamlama ve siparişler açısından Çin dünya lideri oldu.

Çin, yeni siparişlerin yüzde 53,1'i ve eldeki siparişlerin yüzde 48,5'i ile küresel gemi tamamlama pazarının yüzde 45,5'ini elinde tutuyor.

Edinilen bilgilere göre; Çin'in temiz malzemelerle büyük ölçekli konteyner gemileri inşa etmek için olgun bir teknolojiye sahip olması ve Güney Kore'nin sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) taşıyıcıları inşa etmedeki avantajları; Çin ve Güney Kore gemi inşasında benzer teknik güce sahip olduğunu gösteriyor.

HABERİN KAYNAĞI: TÜRK DENİZ MEDYA