ÇİN, KUŞAK VE YOL PROJESİNE YEŞİL ENERJİ DESTEĞİ VERECEK

ÇİN, KUŞAK VE YOL PROJESİNE YEŞİL ENERJİ DESTEĞİ VERECEK

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Çin'in, "Kuşak ve Yol"un çevre dostu kalkınmasını destekleme amacıyla, bu konudaki uluslararası işbirliğini güçlendireceğini açıkladı.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ve üç ilgili resmi dairenin açıkladığı bir yönergeye göre Çin, bugünden 2025 yılına değin "Kuşak ve Yol" güzergahı üzerindeki ülkeler ilepek çok alanda işbirliğini sağlamlaştırmayı ve 2030 yılına değin bu girişim için çevre dostu bir kalkınma modeli oluşturmayı hedefliyor.

Söz konusu yönerge, temiz enerji konusundaki işbirliğinin derinleştirileceğini; bu bağlamda Çin'in güneş ve rüzgar enerjisi girişimlerini "uluslararasılaşmaya" teşvik edeceğini ve yenilenebilir enerji, ileri teknolojiye sahip nükleer enerji, akıllı ağlar ve hidrojen enerjisi gibi alanlarda teknolojik işbirliğini destekleyeceğini belirtiyor.

Öte yandan yeni enerjili araçlar ve akıllı taşıma planları "Kuşak ve Yol" boyunca desteklenecek, Çin-Avrupa yük tren hatlarının gelişme sürecine ivme kazandırılacak ve yeşil lojistik teşvik edilip mükemmelleştirilecek.

Çin, ticaret yapısının sürekli optimizasyonuna yönelecek ve yüksek kaliteli, yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli çevre dostu ürünlerin alışverişini/ticaretini hararetle geliştirecektir. Söz konusu yönerge, ayrıca, iklim değişikliğiyle mücadele ve çevre dostu finansman kavramlarının da altını çizmekte.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu