ÇİN'DEN SÜVEYŞ KANALI'NA YAKLAŞIK 500 MİLYON DOLARLIK YATIRIM!

ÇİN'DEN SÜVEYŞ KANALI'NA YAKLAŞIK 500 MİLYON DOLARLIK YATIRIM!

Süveyş Kanalı Ekonomik Bölgesi (SCZone), Mısır'ın Entegre Sokhna bölgesinde yeni bir "Yeşil Hidrojen" sanayi kompleksi kurma yolunda önemli bir adım attı.

adscode

Daha önce imzalanan bir Mutabakat Zaptı (MoU); SCZone, Mısır Yatırım ve Kalkınma Egemen Fonu (TSFE), Mısır Yeni ve Yenilenebilir Enerji Kurumu (NREA) ve Mısır Elektrik İletim Şirketi'ni (EETC) içeren ve China Energy'nin kilit ortak olduğu kapsamlı bir işbirliği çerçevesine dönüştü.

Bu hamle ile, SCZone'un yeşil hidrojen projelerini teşvik etme ve yenilenebilir enerji sektöründe ortaklıklar kurma yönündeki stratejik vizyonuyla uyumlu hâle geldi.

Aynı zamanda yapılan mutabakat; Mısır'ın yenilenebilir enerji ve daha yeşil bir ekonomiye geçiş konusundaki kararlılığını da yansıtıyor.

Bu kapsamlı anlaşma, Mısır'ın yenilenebilir enerji hedeflerinin ilerletilmesinde önemli bir kilometre taşını ifade ediyor.

SCZone Yönetim Kurulu Başkanı Gamal El-Din, Asyalı şirketler ve yatırımcılarla yaptığı tanıtım turu ve görüşmeler sırasında Mısır'ın Çin Büyükelçisi Assem Hanafi ve China Energy yetkilileriyle Pekin'deki merkezlerinde bir araya geldi.

China Energy, Mısır'ın Avrupa ve Afrika pazarlarına ihracat yapmak isteyen şirketler için bir geçit olarak stratejik konumunu kabul ederek SCZone ile işbirliği yapmaktan duydukları heyecanı dile getirdi.

Anlaşmanın önümüzdeki iki ay içerisinde sonuçlandırılması bekleniyor.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ