ÇİN'İN GÜNLÜK ÇELİK ÜRETİMİ ARALIK AYINDAN SONRA ARTMAYA BAŞLADI

ÇİN'İN GÜNLÜK ÇELİK ÜRETİMİ ARALIK AYINDAN SONRA ARTMAYA BAŞLADI

Çin'in ham çelik üretiminin, ülkenin 2022 karbonsuzlaştırma politikasındaki gereksinimlerini hafifletmesi nedeniyle yeni yıla doğru yükselmesi bekleniyor.

Ocak-Şubat sezonu dışında üretimdeki artış, Çin'in çelik piyasasında aşırı arza yol açacak, ancak piyasa katılımcılarına göre daha fazla parasal ve mali gevşeme çelik fiyatlarına biraz destek sağlayabilir.

Bazı kaynaklar, Çin'in çelik üretiminin kaçınılmaz olarak 2022'nin başlarında artabilmesine rağmen, emlak yatırımındaki yavaşlama ve yeni ev başlangıçlarının neden olduğu durgun çelik talebinin çelik çıkışını 2021 seviyelerinden daha düşük tutabileceğini söyledi.

Çin 2021'de, karbon emisyonlarını ve demir cevheri fiyatlarını frenlemek amacıyla çelik üreticilerine ham çelik üretimini 2020 seviyelerinde tutmalarını söyledi ve bu durum ülkenin yıllık ham çelik üretiminin 2016'dan bu yana ilk kez düşmesine neden oldu.

Sektör kaynakları, Çin'de yeni demir çelik üretim kapasitesinin devreye alınmasının, üretimin 2022'de hızlanacağını ve çelik üreticilerinin herhangi bir kesinti gereksinimi olmadan üretimi arttıracağını belirtti.

Kaynak: TURKDENİZ.COM