ÇİN’İN İLK OTONOM KONTEYNER GEMİSİ HİZMETE GİRİYOR

ÇİN’İN İLK OTONOM KONTEYNER GEMİSİ HİZMETE GİRİYOR

Çin yapımı 300 TEU kapasiteli kargo gemisi AV Zhi Fei'nin önümüzdeki ay Dongjiakou ve Qingdao arasındaki kısa deniz rotasında hizmete gireceğinin duyurulmasıyla yoğunlaşıyor.

117 metre uzunluğunda ve 12 knot hıza sahip gemi Dalian, Maritime University ve China Waterborne Transport Research Institute ile birlikte Navigation Brilliance (Qingdao) Teknolojisi tarafından geliştirildi.

Navigation Brilliance, navigasyon teknolojisini test etmek için daha önce daha küçük bir gemi olan Zhi Teng ile otonom denemeler gerçekleştirdi. Zhi Fei başarılı olursa 500 ila 800 teu aralığında daha büyük otonom konteyner gemileri sipariş edilmesi planlanıyor.

Ayrıca Çin'de Yunzhou Tech, öncelikle nehir ve kıyı kargo taşımacılığı için insansız kargo gemilerinden oluşan bir filo geliştirmek için Zhuhai Port Shipping ile ortaklık kurdu.

Norveç’te 120 TEU kapasiteye sahip otonom konteyner gemisinin yılın sonçeyreğinde Herøya ve Brevik limanları arasında faaliyet göstermesi bekleniyor.

Nippon Vakfı, 2040 yılına kadar Japonya'nın yerel filosunun %50'sini mürettebatsız hale getirme hedefiyle otonom gemilerin geliştirilmesine de destek veriyor. Bu programın bir parçası olarak, nakliye şirketi Nippon Yusen Kaisha (NYK), Şubat 2022'de denemeler gerçekleştirecek. 

KAYNAK: TURKDENİZ.COM