ÇİN'İN RUSYA İLE TİCARETİ YÜZDE 37,1 YÜKSELEREK OLAĞANÜSTÜ BİR GELİŞME GÖSTERDİ

ÇİN'İN RUSYA İLE TİCARETİ YÜZDE 37,1 YÜKSELEREK OLAĞANÜSTÜ BİR GELİŞME GÖSTERDİ

Uzmanların yavaşlama beklentisine karşın Çin’in ihracatı beklentilerin üzerinde büyüyor.

Ülkenin temmuz ayındaki ihracatı yüzde 17,9 oranında bir tırmanışına tanık oldu, ithalattaki artış ise yüzde 2,3 olarak gerçekleşti.

Bu arada Çin’in Rusya ile ticareti yüzde 37,1 yükselerek olağanüstü bir gelişme gösterdi. Çin’in, Ukrayna ile içinde bulunduğu savaş ortamından dolayı uluslararası ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya olan Rusya’dan yaptığı ithalat yüzde 49,3 oranında sıçradı, ihracatı ise yüzde 22,2 oranında arttı.

Öte yandan Çin’in Avrupa Birliği ile dış ticaretinde de ithalat gerilerken ihracat artıyor. Çin, Avrupa Birliği’ne yüzde 23,2 oranında artan ihracat yaparken, bu bölgeden ithalatı yüzde 7,4 oranında geriledi.

Pinpoint Asset Management (Portföy yönetimi) Başekonomisti Zhang Zhiwei, Bloomberg Haber Ajansı’na verdiği demeçte Çin’in ihracat artışının şaşırtıcı bir pozitif gelişme gösterdiğini belirtti. Uzmanlara göre Çin’in güçlü ihracat yükselişi, iç talebin zayıf kaldığı zorlu bir yılda ülke ekonomisine çok ciddi katkı yapıyor. Ayrıca yüksek ihracat artışı hem Çin parasını güçlendiriyor hem de sermaye çıkışını önlüyor.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu