ÇOK SAYIDA GEMİ, İRAN AÇIKLARINDA MAHSUR KALDI! İŞTE NEDENİ...

ÇOK SAYIDA GEMİ, İRAN AÇIKLARINDA MAHSUR KALDI! İŞTE NEDENİ...

Ticaret kaynaklarına ve nakliye verilerine göre, tahıl ve şeker yüklü düzinelerce ticaret gemisi, ödemelerdeki aksaklıklar nedeniyle İran limanlarının dışında mahsur kaldı.

Batılı güçler, nükleer programı nedeniyle İran’a uygulanan yaptırımlardan gıda maddelerini muaf tuttu, ancak yaptırımların İran mali sistemi üzerindeki etkisi, İran’ın uluslararası şirketlere yaptığı ödemeleri karmaşık ve düzensiz hale getirdi.

Refinitiv’in gemi izleme verilerine göre, en son ödeme sorunları gemilerin yüklerini tahliye edememesine neden oldu ve en az 40 dökme yük gemisi İran’ın başlıca limanları olan Bender İmam Humeyni ve Bender Abbas’ın dışında mahsur kaldı.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan konu hakkında bir açıklama yapılmadı.

İran Limanlar ve Denizcilik Örgütü, Kasım ayında yayınladığı bir raporda, 2,2 milyon tonluk mal yüklü 37 geminin Bender İmam Humeyni limanındaki belge ve döviz cinsinden ödeme sorunları nedeniyle tahliye edilemediğini bildirdi.

Gıda güvenliği İran için bir öncelik ve iki sezon üst üste yerel gıda üretimini vuran kuraklık nedeniyle ithalat ihtiyacı arttı.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA) verilerine göre, İran bir önceki sezonda 8 milyon ton olan buğday ithalatını 2022-2023 sezonunda 5,5 milyon tona indirmesi bekleniyor.

Veriler, önceki beş sezonda ithalatın ortalama sadece 1,1 milyon ton olduğunu gösterdi.

İran, hayatın her kesiminden göstericilerin rejimin devrilmesi çağrısında bulunduğu, aylarca süren huzursuzluklara tanık oldu.

Konuya aşina olan Batılı bir ticaret kaynağına göre, İran limanının dışında kalan kargoların değeri 1 milyar dolardan fazla ve kargoları kiralayanların da gecikme maliyetleriyle karşı karşıya kalacağı tahmin ediliyor.

HABERİN KAYNAĞI: TÜRK DENİZ MEDYA