DENİZ TİCARET ODASI İZMİR ŞUBE BAŞKANI YUSUF ÖZTÜRK: "DENİZ TİCARETİNDE KARTLAR YENİDEN BASILIYOR"

DENİZ TİCARET ODASI İZMİR ŞUBE BAŞKANI YUSUF ÖZTÜRK: "DENİZ TİCARETİNDE KARTLAR YENİDEN BASILIYOR"

Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, dünya deniz ticareti ve turizminde yeniden yapılanma olduğunu belirtti.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, dünya deniz ticareti ve turizminde yeniden yapılanma olduğunu belirterek, “Kartlar yeniden dağıtılmıyor, kartlar yeniden basılıyor. Türkiye deniz ticareti ve kurvaziyerde cazip bir pazar” dedi. Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi’nin seçimler öncesi son meclis toplantısında gündem dünya deniz ticareti ve turizminin geleceği oldu. DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, 4.5 yıllık süreçte pandemi, deprem ve ekonomik sıkıntılarla uğraştıklarını belirterek, “Geride bıraktığımız 4,5 yıl hiç kolay olmadı. Pandemi, deprem, ekonomik sıkıntılar yaşandı. En büyük projemiz 35 yıldır hayalini kurduğumuz binamız oldu” diye konuştu.

İzmir’in kruvaziyer turizminden aldığı payı artırmak için katıldıkları fuarlarda etkin bir tanıtım gerçekleştirdiklerini dile getiren Öztürk, “Son iki fuardan huzurlu döndüm. Kruvaziyer sektörüne yeniden başlamak lazım. Demek ki hazır değilmişiz deyip yeni bir sayfa açtık. Deniz ticareti ve kruvaziyer turizmde kartlar yeniden dağıtılmıyor, yeniden basılıyor. Türkiye kruvaziyer terminallerinin şansının çok bol olduğu bir dönemden geçiyoruz. Döviz kuru artışı burayı daha cazip yapıyor. Bu toplantılarda büyük bir başarı yakaladık. Dünyanın en büyük kruvaziyer hatlarının sorumluları ile önemli toplantılar yaptık. Her kruvaziyer birbirini takip ediyor. Görünen köy kılavuz istemiyor” diye konuştu. 2 bin m2’yi doldurabilir miyiz düşüncesi ile yola çıkılan ve bugün (29 Eylül) Fuarİzmir’de açılacak Logistech Fuarı’nın gördüğü talebe vurgu yapan Öztürk, “Çok yüksek bir talep söz konusu oldu. Son aldığım bilgilere göre 5 bin metrekare yer satılmıştı. Hala yer arayanlar vardı. Biz 2 bin olursak iyi diyorduk. İzmir limanlar şehri, 8 bin 500 yıldır var olan bir şehir. Lojistik açıdan İzmir’in önemini göstermek gerekiyor. Boğazlardan önce son dönemeç olan İzmir’in daha iyi yerlerde olması lazım” diye konuştu.

Dünyada yaşanan ekonomik dalgalanmaların deniz ticaretine olan etkisinden bahseden Öztürk, “Boğaz geçişleri ücret artışları, lojistik maliyetini arttırıyor. Şu an sahnede değişik bir oyun var. Ülkemizde lojistik faaliyeti arttıracak yatırımları yapmamız gerekiyor. Kemalpaşa Lojistik Merkezi’nin bir an önce üstyapısını yapması şart” dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi