DÜNYANIN EN BÜYÜK YÜZER KÜTÜPHANESİ PORT SAİD'E YANAŞTI

DÜNYANIN EN BÜYÜK YÜZER KÜTÜPHANESİ PORT SAİD'E YANAŞTI

En büyük yüzer kitap fuarının bulunduğu Logos Hope dün Port Said Limanı’na demir attı.

adscode

Geminin kapıları 20 gün boyunca Port Said halkına açık olacak. Gemi daha sonra Ürdün’deki Akabe Limanı’na doğru yola çıkacak.

Sahip olduğu geniş kültür birikimi ile dünyanın en büyük yüzen kütüphanesi olan Logos Hope gemisi, kültür ve bilgiyi yaymak amacıyla dünyanın farklı ülkelerini seyahat ediyor. Gemi, 12 yıllık bir aradan sonra en son aralık ayı ortasında Lübnan'ın Beyrut Limanı’na yanaştıktan sonra ikinci durak olarak da Port Said Limanı’na demir attı.

Port Said halkı yüzen kitap gemisi Logos Hope’un gelişini memnuniyetle karşıladı. Geminin gelişiyle, 24 Ocak'ta Port Said'den ayrılışına kadar sürecek bir kültür ve sanat programı başlatıldı.

Port Said Valisi Adil el-Gadbân yaptığı basın açıklamasında, ziyaretçilerin gemiye giriş ve çıkışlarında kolaylık sağlamak için Port Said'deki tüm ilgili makamlar arasında sürekli koordinasyon olacağını belirtti. Vali açıklamasında şunları söyledi:

“Tekneye giriş ve çıkış hareketlerinin düzenlenmesine ek olarak, tekneye girişte ihtiyati ve önleyici tedbirler uygulanacak. Etkinlikle uyumlu birçok kültürel faaliyet düzenlenecek.”

Port Said Valiliği’nin resmi Facebook sayfası, geminin yöresel törenle karşılanmasını, özellikle çocukların folklor danslarını ve ardından halkın yüzen kütüphanede sergilenen kitaplar arasında gezindiği anları gösteren videolar yayınladı. Kütüphane, gemiyi ziyaret etmek ve faaliyetlerine katılmak için cüzi bir ücret karşılığında kapılarını açıyor. 13 yaş altı çocuklar gemiye ücretsiz biniyor. Kütüphane, her yaş grubuna farklı bir okuma deneyimi yaşatıyor.

Süveyş Kanalı Ekonomik Bölgesi Medya Ofisi bu ayın başlarında,  Port Said Limanı’nın bu kültürel etkinliği karşılamaya hazırlandığını, liman ve çevresindeki alanlarda hazırlıklara hız verildiğini duyurmuştu.

Logos Hope gemisi 132 metre uzunluğunda ve dünyanın en büyük yüzen kütüphanesi olarak biliniyor. Gemide farklı türlerden yaklaşık 50 bin kitap bulunuyor. Gemi ekibinde 60'tan fazla farklı milletten 400'den fazla gönüllü yer alıyor.

Okuma kültürünü dünyaya yaymayı amaçlayan yüzen gemi şu ana kadar 150'den fazla ülkede 480'den fazla limanı ziyaret etti.

Port Said'de ikamet eden foto muhabiri Muhammed Kemal’a göre, limana yanaşan gemiyi geniş bir kitle karşıladı.

Kemal, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Port Said'deki birçok aile, 12 yıl önce kütüphaneye yaptıkları ziyaretin anılarını halen hatırlıyor. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından işletilen ve binlerce kitap sunan gemide edebiyat, tarih, gastronomi gibi farklı alanlardan eserler bulunuyor. Gemi ayrıca içerisinde farklı sanatsal kesitler de sunarak, ziyaretçilerine uluslararası kültür programlarını tanıtmayı amaçlıyor.”

Kemal, ‘gemiyi ziyaret etmenin başlı başına yeni bir deneyim olduğunu ve gemiye giriş için alınan beş pound ücretin sembolik olduğunu söyledi. Ziyaretçilerin gemi içindeki programlara ve diğer sanatsal etkinliklere katılmak için ek bilet aldıklarını’ kaydetti.

Haberin Kaynağı: turkish.aawsat.com