DURMUŞ ÜNÜVAR: "GENİŞLEYEN GLOBAL TİCARETTE DÜNYA'YA UYUM SAĞLAMAK DURUMUNDAYIZ"

DURMUŞ ÜNÜVAR: "GENİŞLEYEN GLOBAL TİCARETTE DÜNYA'YA UYUM SAĞLAMAK DURUMUNDAYIZ"

Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, Türkiye Denizcilik Zirvesi'ndeki 'Türk Denizcilik Sektörü Vizyonu: Türk Filosunun Geliştirilmesi' başlıklı panele katıldı.

Türkiye Denizcilik Zirvesi'nde 'Türk Denizcilik Sektörü Vizyonu: Türk Filosunun Geliştirilmesi' başlıklı panel düzenlendi. Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, panelde bir konuşma yaptı.

Durmuş Ünüvar'ın yapmış olduğu konuşma ise şu şekilde:


"Denizciliğimizin bugünkü rekabetini Kabotaj Kanunu ile sağladık. Bugün "Mavi Vatan" olarak ifade ettiğimiz denizlerimiz ile denizcilik sektöründe hak ettiğimiz yeri kazanmak istiyoruz.

Genişleyen global ticarette dünyaya uyum sağlamak durumundayız. Gelişen sektörün getirdiği bazı önemli başlıklar gündeme geliyor. Gemi yaş ortalamalarının yükselmesi, ilerleyen dönemlerde gemilerin ticaretlerine son vermesine kadar uzanacak.

Aynı zamanda "sıfır emisyon" kavramının küresel olarak gündeme gelmesi de, bu uyum sürecinin ne kadar mühim olduğunu gösteriyor.

Malumunuz, ülkemizin deniz ticaret filosunun yenilenmesine dair yapılan yönetmelikte değişiklik yapıldı.

Denizcilik sektörünün finansal olarak destekleme amacına yönelik bu zirvede, proje bazlı desteklerin denizcilik nezdinden revize edilmesi gerekiyor.

Armatörlerin yabancı bayrağa yönelmesindeki sorulara yanıtlar bulmalı ve çözümler üretmeliyiz. Sektörü bir bütün olarak değerlendirmeliyiz."

KAYNAK: TURKDENİZ.COM ÖZEL HABER