DURMUŞ ÜNÜVAR: "ÜLKEMİZİN MAVİ VATAN'DA EGEMENLİĞİNİ ARTIRACAĞIZ"

DURMUŞ ÜNÜVAR: "ÜLKEMİZİN MAVİ VATAN'DA EGEMENLİĞİNİ ARTIRACAĞIZ"

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar, İMEAK Deniz Ticaret Odası Temmuz Ayı Meclis Toplantısı'nda bir konuşma gerçekleştirdi.

adscode

İMEAK Deniz Ticaret Odası Temmuz Ayı Meclis Toplantısı yapıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar meclis hitab etti. Ünüvar, konuşmasında şunları aktardı:

"Türkiye'nin denizlerdeki egemenliğinin kabul edilişinin 97. yıldönümünü 1 Temmuz'da kutladık. Günümüzde denizcilik, sadece bir ulaşım modu değil, aynı zamanda bir ekonomi gücü olduğunu görmek bizleri mutlu ediyor. 

Günümüzde daralan kaynaklar, ülkelerin denizaltı kaynaklarına ulaşma çabasını beraberinde getiriyor. Ülkemiz genelinde yakalanan istikrar, denizcilik sektöründe kendini gösteriyor. Türkiye Yüzyılı misyonu kapsamında yerli ve milli üretim konusunda odaklandık. 

Gemi sanayimizin rekabet gücü, inovatif yeteneği ile gün geçtikçe artıyor. Ülkemiz, otonom ve hibrit gemilerde de lider ülkeler arasında yer alacaktır. Doğu Akdeniz'de etkinliğimizin artırılması amacıyla KKTC'de kurulacak olan projemiz için çalışmalarımız devam ediyor.

Ülkemizin Mavi Vatan'daki egemenliğini artıracağız. Türk Boğazlarında seyir emniyeti konusundaki güvenliği bot filosuyla daha etkin hâle getireceğiz. Gemi insanlarımızın daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmesi temenniyle yeni bir sistem kurduk. 

Açık deniz ve sondaj gemilerimizde çalışan gemi insanlarımızla ilgili bir çalışma yürütüyoruz. Gemilerden kaynaklanan kirliliğin azaltılması için, denetimlere devam ediyoruz. Çevreye daha duyarlı limanlar oluşturmak için teşvik edici düzenlemeler hazırlıyoruz.

Yeşil enerji konusunda, denizciliğimizin daha iyi bir noktada olabilmesi için etkin çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Boğazlarımızdan geçen gemilerin fiyatlarını güncelledik. Bundan sonraki süreçte her yıl 1 Temmuz'da bu fiyatı güncelleyeceğiz. Yaptığımız tüm mevzuatlarda Türk Bayraklı gemiler lehine destekler sağladık. Sağlamaya da devam edeceğiz."Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar'ın konuşmasının ardından; İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu adına Tamer Kıran ve Başaran Bayrak kendisine günün anısına hatıra objesi takdim etti.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ