ESKİ SPACE-X MÜHENDİSLERİ, ELEKTRİKLİ SÜRAT TEKNESİ GELİŞTİRİYOR

ESKİ SPACE-X MÜHENDİSLERİ, ELEKTRİKLİ SÜRAT TEKNESİ GELİŞTİRİYOR

California merkezli Arc Boat Company, yakın zamanda, yüksek performanslı, 350kW'lık bir modelden başlayarak bir dizi elektrikli sürat teknesi inşa etme planlarını açıkladı.

Tekneler, CTO ve şirketin kurucu ortağı Ryan Cook'un Falcon 9 roket projesinde baş mühendis olarak çalıştığı eski SpaceX mühendislerinden oluşan bir ekip tarafından geliştiriliyor.

Cook'un kurucu ortağı Mitch Lee, “Neden elektrikli tekneler? sorusuna;

"Ömür boyu su meraklısı oldum, bu yüzden teknelere sahip olmanın ve çalıştırmanın ne kadar korkunç olduğunu ilk elden biliyorum. Elektrikli tekneler hemen hemen her yönden üstündür. Neredeyse hiç bakım gerektirmezler ve çalıştırılmaları çok daha ucuzdur. Ancak aynı zamanda daha sessiz, daha hızlı ve hepsinden önemlisi, çevremiz için daha iyi, insanların sularımızdan emisyon, duman, kirleten teknelerin gürültüsü olmadan faydalanmalarına izin veriyorlar.
 
Ancak, standart teknelerle menzil ve fiyat konusunda rekabet edebilmek için elektrikli teknelerin büyük bir pili hafif, düşük maliyetli bir gövde ile birleştirmesi gerekiyor. İşte burada Arc devreye giriyor.” dedi.

Şirket, risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz'in bir yatırımı da dahil olmak üzere bugüne kadar 4 milyon ABD dolarının üzerinde fon topladı. İlk ürünü olan Arc One, alüminyum bir gövde içinde 200 kWh'lik bir pil takımı barındıran 24 ft uzunluğunda bir elektrikli sürat teknesi olacak. Gövde tasarımı, tasarım ekibinin havacılık deneyiminden açıkça yararlanıyor ve formunda bir kanat direğinin yapımına çok benziyor.

Şirket, çoğu oyuncunun kompozitlere yöneldiği bir pazarda gövde için alüminyum seçiminin, inşaat yönteminin daha az emek yoğun ve daha düşük maliyetli olması ve yine de gerekli ağırlık hedeflerini karşılaması nedeniyle olduğunu söylüyor. Arc One ayrıca teknenin ağırlık merkezini optimize etmeye yönelik özel yapım pil takımlarını da kullanacak ve bireysel paketler gövdeye entegre edilecek.

Lee, şirketin geliştirme konusunda oldukça ilerlediğini ve halihazırda 800V elektrik sistemi ile tamamlanmış bir çalışan prototipine sahip olduğunu belirtti. Arc One, uzun vadeli planın daha geniş eğlence teknesi pazarı için daha düşük maliyetli versiyonların geliştirilmesi olduğu bir halo projesi olacak.

Kaynak: TURKDENİZ.COM