ESVAGT, YENİ PROJESİ İÇİN CEMRE TERSANESİ İLE ÇALIŞACAK...

ESVAGT, YENİ PROJESİ İÇİN CEMRE TERSANESİ İLE ÇALIŞACAK...

Çevre dostu alternatif yakıtlara olan ilgi artarken, Esvagt ve Cemre Tersanesi dünyanın ilk metanol yakıtlı SOV'sine (servis operasyon gemisi) bir eş gemi inşa sözleşmesi daha imzaladı.

adscode

NB1097 inşa kodunun verileceği yeni proje, halihazırda Cemre'de inşa halinde olan NB1094 inşa kodlu rüzgar türbini destek gemisi ile birebir aynı özelliklere sahip olacak.

Norveçli tasarım şirketi HAV Design tarafından Esvagt iş birliği ile geliştirilen servis operasyon gemisi, gücünü bünyesinde bulunan bataryalardan ve çift yakıt teknolojisine sahip saf metanol makinelerinden alacak. Gemi rüzgar enerjisinden ve biyojenik karbondan üretilen yenilenebilir e-metanol ile seyir yapabilme kabiliyetine sahip, bu da yıllık olarak CO2 emisyonlarında yaklaşık 4.500 ton azalmaya yol açacak. Bu sistemler, geminin sevk, konumlandırma ve ana operasyonları için gerekli gücü sağlarken, karbon nötr olarak hareket edecek ve operasyonlarda yeni bir “yeşil gemi” trendi yaratmayı mümkün kılacak. 93 metre uzunluğundaki bu yenilikçi gemi, DNV klaslama kurallarına göre inşa edilecek ve Danimarka bayrağı altında seyrini gerçekleştirecek. SOV, Ørsted’in Birleşik Krallık’ın doğu kıyılarında yer alan açık deniz rüzgar çiftliklerine 10 sene süre ile hizmet verecek.

Son teknoloji ürünü ESVAGT SOV, gemideki toplamda 124 kişilik mürettebata ve teknisyenlere yönelik yüksek konfor standartlarıyla donatılacak ve ayrıca bünyesinde fitness salonu, oyun odası, sinema salonu gibi eğlence etkinlikleri ve bireysel konaklama için alan sağlayacak.

Gemide çalışabilirlik ve verim artırışı hedeflenmiş ve böylece teknisyenlerin rüzgar türbinlerine güvenli bir şekilde geçişini sağlayacak hareket sönümleyici sistemli bir platform, transfer botları ve ayrıca ağır yedek parçaları kaldırmak için de bir vinç gemiye yerleştirilmiştir. Ayrıca, SOV kıyıdan transferi ve hızlı ve kolay erişimi mümkün kılacak bir helikopter güvertesi ile de donatılacak.