FELAKETİN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ! TANKER, İNSANSIZ HAVA ARACI SALDIRISINDAN SON ANDA KURTULDU...

FELAKETİN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ! TANKER, İNSANSIZ HAVA ARACI SALDIRISINDAN SON ANDA KURTULDU...

Silahlı dronlar, Yemen'in Ash Shihr kentindeki bir tankeri, Al-Dabba petrol terminalinde yükleme çağrısı yaptığı için Okeanis Eco Tankers'ın çok büyük ham petrol taşıyıcısını hedef aldı.

adscode

Marshall Adaları bayraklı tankerin Yunan sahibi, saldırıda herhangi bir hasar olmadığını ve mürettebatta herhangi bir yaralanma olmadığını söyledi.

300.000 DWT'lik Nissos Kea'nın 2 milyon varil ham petrol yüklemesi planlanmıştı. Ancak olaydan sonra gemi uluslararası sulardaki yükleme limanından yola çıktı.

Okeanis Eco Tankers, "Olay öncesinde ve olay sırasında gerekli tüm önlemler alındı" dedi. Y
emen'in İran destekli Husi milisleri, saldırının arkasında kendilerinin olduğunu ve bunu bir "uyarı saldırısı" olarak nitelendirdi. Ülkenin Suudi destekli hükümeti, güçlerinin insansız hava araçlarını ele geçirdiğini söyledi.

Olay, Yemen'in savaşan tarafları arasındaki ateşkesin bu ayın başlarında sona ermesinden bu yana, ülkeden geçen veya ülkede duran ticari gemiler için potansiyel bir tehlikeye işaret eden ilk ilan edilen askeri eylemi işaret ediyor.

AB, konuya ilişkin şu açıklamalara yer verdi:

"Uluslararası deniz ticaretinin bariz tehdidinin kabul edilemez. Uluslararası denizciliğe yönelik Husi saldırıları, Deniz Hukuku'nun temel ilkelerine bir hakarettir. Bölgenin su yollarında seyir özgürlüğünü tehlikeye atar ve Yemen limanlarına erişimi engeller."

Kaynak: TURKDENİZ.COM