FİYATI 1 MİLYON 360 BİN TL! 180 KİŞİ SIRAYA GİRDİ...

FİYATI 1 MİLYON 360 BİN TL! 180 KİŞİ SIRAYA GİRDİ...

Denizde ve karada gidebilen amfibik araçlara yönelik farklı tasarımlar tüm dünyada ilgi görüyor.

İlk örneği 1959 yılında görücüye çıkan hovercraft'ın son tasarımı "Arosa" ise, yine dış görünüşü ve donanımıyla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Öyle ki 100 bin dolarlık (1 milyon 360 bin TL) bu aracı almak için 180 kişi şimdiden sıraya girdi. İşte geçmişten bugüne tarihe damga vuran ve devasa boyutlara ulaşan hovercraftlar'ın bilinmeyen dünyası.

1950'li yıllardan bu yana askeri ve sivil birçok alanda kullanılan hovercraft isimli amfibik araçların tasarımlarında yaşanan değişimler, tüm dünyanın ilgisini çekiyor. İngiltere’de Von Mercier isimli şirketin geliştirdiği “Arosa” isimli hovercraft, spor arabaya benzer tasarımıyla dikkat çekti. Aracın tasarımında otomobil dünyasında yaşanan değişimler de dikkate alındı. Arosa, hovercraft teknolojisinin ulaştığı son noktayı gösterirken, aynı zamanda elektrikli otomobil tasarımlarından da izler taşıyor.

100 KM HIZA ULAŞIYOR

Savaş uçaklarına benzer oturma düzenine sahip araç, saatte 100 kilometre hıza ulaşıyor ve bu alanda sınıfının en hızlı aracı. Ortalama 65 km/s hızla gidildiğinde 194 kilometre menzile sahip olan araç, üstü açık şekilde tasarlandı ve tüm göstergeleri de tamamen dijital.

Arosa isimli aracın ilk bakışta devasa tekerlekleri var gibi görünüyor olsa da şirket yöneticileri tekerleğe benzeyen bölümün aracın hareket kabiliyetini artıran fan sistemi olduğunu vurguladı. 3 elektrik motoruna sahip olan araç, güç aktarımını sağlamak için hibrit bir motor kullanıyor. Aracın tampon kısmında bulunan piller ise ani hızlanmalar için elektrik depoluyor.

Hovercraft isimli araçların ortaya çıktığından bu yana kontrolü zor araçlar olduğunu belirten Von Mercier yetkilileri, Arosa'nın kolay kontrol edilebilmesi için bazı değişiklikler yapıldığını belirtti. Yapılan iyileştirmeler sayesinde Arosa, normal bir hovercraft’tan çok daha kolay şekilde ileri ve geri manevraları yapabiliyor, etrafında dönebiliyor.

ŞU ANA KADAR 180 KİŞİ ALMAK İSTEDİ

100 bin dolara (1 milyon 360 bin TL) satışa çıkması planlanan Arosa isimli araçtan ilk etapta 50 adet üretilmesi planlanırken, aracın 2022 yazında satışa sunulması hedefleniyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Arosa için daha şimdiden 180 müşteri sıraya girdi. Von Mercier yetkilileri aracın yasal olarak trafiğe açık alanlarda kullanılamayacağının altını çizdi.

Kaynak: Milliyet