GELECEĞİN DENİZ YAKITI METANOL'ÜN AVANTAJLARI NELER?

GELECEĞİN DENİZ YAKITI METANOL'ÜN AVANTAJLARI NELER?

Kosder Akademi Sektör Söyleşilerinde bu hafta deniz yakıtları konusu masaya yatırıldı.

Öğretim Görevlisi – Teknik Müdür Murat Bakal’ın moderatörlüğünü yaptığı ‘Dekarbonizasyon – Geleceğe Uygun Bir Deniz Yakıtı Olarak Metanolün Yükselişi’ başlıklı söyleşiye Sea Commerce America Inc.‘ten Kaptan Saleem Alavi konuk oldu.

Söyleşide bir sunum gerçekleştiren Saleem Alavi, öncelikle metanolün tarihçesinden bahsetti. Alavi, daha sonra deniz yakıtları arasında metanolün tarihi bir fırsat olduğunu belirtti.

Metanol yönetmeliği konusunda IMO'nun giderek daha katı olduğunu belirten Alavi, yapılacak düzenlemelerin CO2 yakıt emisyonları üzerinde olacağını dile getirdi.

Sıfır emisyon konusundaki hassasiyetin her geçen gün arttığına değinen Alavi: "Deniz yakıtlarının düzenlenmesindeki adımlar, yaşamsal döngüye ve çevresel faktörlerin korunmasında büyük öneme sahip. Metanol, diğer yakıtlara göre daha sürdürülebilir ve erişilebilir bir madde. Dünya'nın birçok yerinde metanol depolama kapasitesi mevcut." ifadelerine yer verdi.

Saleem Alavi ardından, dünya çapında yapılan metanol projelerinden bahsetti.

Metanolün maliyetine ilişkin açıklamalarda bulunan Alavi: "Metanol yüksek maliyetli gibi gözükebilir. Ancak, dünya çapında yüzde yüz yenilenebilir bir kaynak olarak gündeme gelecek. Her geçen gün daha uyumlu bir yakıt olduğu anlaşılacak. Alternatif çözümler konusunda denizcilik sektörüne yardımcı olacak." diyerek sunumunu sonlandırdı.

Kaynak: TURKDENİZ.COM