GEMİ İNŞANIN İHRACAT LİDERİ "TERSAN" OLDU

GEMİ İNŞANIN İHRACAT LİDERİ "TERSAN" OLDU

Tersan Tersanesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan ilk 1000 ihracatçı araştırmasında bu yıl en çok ihracat yapan 40'ıncı firma oldu.

Tersan, ayrıca gemi, yat ve hizmetleri sektöründe ise ihracat lideri oldu. Türkiye'nin İhracat Şampiyonları ödül gecesinde ihracat liderliği ödülü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından Tersan Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nurettin Paksu'ya verildi.

Tersan, Yalova'daki tersanesinde dünyada ilk olan projelere imza atmaya devam ediyor. Dünyada sıfırdan üretilen ilk yengeç yakalama gemisi ve ilk yüzde 100 elektrikli feribotu inşa eden Tersan, balıkçı gemileri, yolcu gemileri ve feribotlardan oluşan gemilerini, Norveç başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç ediyor.

Şirket son olarak, Soğutuculu Kargo Gemisi Oddrun With’i Norveç’li Egil Ulvan Rederi firmasına teslim etmişti. Toplam uzunluğu 86m ve genişliği 20m olan gemi; limanda kaldığı sürede pillerini şarj edebiliyor. Ayrıca; gemi, soğuk yük ambarlarını ister kendi soğutma sistemi ile, ister alternatif olarak doğalgazın sıvıdan gaza dönüşmesi sırasında elde edilen soğuk geri kazanım sistemi ile -27 C'ye kadar soğutabiliyor. Oddrun With dondurulmuş ürünlerin taşınması için bu tür yenilikçi teknolojilere sahip dünyadaki ilk gemi.

Tersan ayrıca, Hollanda merkezli Acta Marine ile iki adet DP2 Açık Deniz Servis ve Destek Gemisi için sözleşme imzaladığını duyurdu. Firmanın sosyal medya hesabından yapılan duyuruda, "Tersan Tersanesi olarak Hollanda Merkezli Acta Marine ile iki adet DP2 Açık Deniz Servis ve Destek Gemisi için sözleşme imzaladığımızı duyurmaktan onur duyuyoruz. Sözleşme kapsamında yakın tarihte deklare edilebilecek iki adet opsiyon gemi daha bulunuyor" açıklamasına yer verildi.

Kaynak: Dünya Gazetesi