GEMİ KAPTANI, UKRAYNA'DA SAVAŞIN ORTASINDA KALDI!

GEMİ KAPTANI, UKRAYNA'DA SAVAŞIN ORTASINDA KALDI!

Ukrayna’ya yolcu ve yük taşıyan Türk bandıralı Ro-Ro Gemisinde çalışan Yusuf Sevgi, savaşın ortasında kaldıkları korku dolu anları anlattı: “Can korkusu yaşadık”

Zonguldak’tan yolcu TIR yükleyerek Ukrayna’nın Chornomorsk Limanına giden 8919 grostonluk geminin üçüncü kaptanı Trabzonlu Yusuf Sevgi, “Savaşın ortasında kaldık. Biz limana yaklaşırken, Rus savaş gemileri Ukrayna karasularında devriye atıyordu. Ruslar uyarı yapıyor, gemiler geri çevriliyor, geri dönmeyenlere ateş açılıyordu” ifadelerini kullandı. 

TELSİZDEN BOMBA ŞOKU

64 yolcu ve 30 mürettebatla yaşadıkları dehşeti anlatan Sevgi, “Gemide Türk, Ukrayna, Azeri ve Rus yolcular vardı. Biz kuzeye giderken batıya yönümüzü çevirdik. Odessa açıklarında telsizden YA/SA Jüpiter isimli geminin 5 nolu ambarına bomba isabet ettiğini öğrendik. Şirketimiz olayı duyunca güvenli yere demir atın mesajı gönderdi” diye konuştu. 

UKRAYNALILAR AĞLIYORDU

Denizde yaşanan olaylar yüzünden fazlasıyla tedirgin olduklarını söyleyen Trabzonlu kaptan, “Gemide bulunan herkes korku içindeydi. Ailelerimiz ne düşünür, ne yapacağız, ne olacağı diye bir can korkusu vardı. Ukraynalı yolculardan, aileleri orada olduğu için ağlayanlar vardı. Şirketimizden, “Türkiye’ye acil geri dönün” mesajı alınca demir alıp dönüşe geçtik” dedi. 

Trazonlu üçüncü kaptan Yusuf Sevgi’nin sözünü ettiği bomba isabet eden Türk armatöre ait yabancı bandıralı Jüpiter adlı geminin de İstanbul’a geldiği ve tamir edilmek üzere Yalova’ya çekildiği öğrenildi.

Kaynak: 61saat.com