GEMİ PARÇALANARAK ORTADAN KALDIRILACAK

GEMİ PARÇALANARAK ORTADAN KALDIRILACAK

Mağusa’da Palm Beach Bölgesi’nde 2016 yılında kötü hava koşulları nedeni ile sürüklenerek karaya oturan “Chrisdul” isimli yük gemisi parçalara ayrılarak kaldırılıyor.

Mağusa’da 22 Aralık 2016 tarihinde olumsuz hava koşullarından dolayı sürüklenerek Palm Beach Bölgesinde karaya oturan ve adeta Mağusa’nın süsü haline gelen Tanzanya bandıralı “Chrisdul” isimli yük gemisi 5 yıl sonra bulunduğu bölgeden kaldırılıyor. Palm Beach Bölgesi’ndeki Oxo adası olarak bilinen bölgede karaya oturan “Chrisdull” isimli yük gemisinin kurtarma çalışmalarına dün başlandı.

Çalışmalar gemiyi satın alan İzmir Aliağa Gemi Söküm Geri Dönüşüm şirketi tarafından, şirket tarafından sağlanan ekiplerin çalışmaları ile yürütülürken, gemiyi kurtarma çalışmalarının 5 gün içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Ülkeye girişi yasak olan ancak 5 yıl önce olumsuz hava koşulları nedeni ile sürüklenerek Palm Beach Bölgesinde karaya oturan “Chrisdul” isimli yük gemisi yerinde parçalanarak kurtarılacak.

Geminin yerinden kaldırılması için ilk etapta geminin üzerinde ağırlık yapan parçaların yerinden sökülüp gemi hafifletildikten sonra kabuğu yüzdürülerek kurtarılması hedefleniyordu ancak elde edilen bilgilere göre gerekli tüm izinlerin alınması ve çevre kirliliğini önlemek adına tüm tedbirlerin alınması ile birlikte geminin yerinde parçalanarak bulunduğu bölgeden kaldırılmasına karar verildi.

Kaynak: kibrispostasi.com