GEMİ, YAT VE HİZMETLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ, 811 MİLYON DOLAR İHRACATA İMZA ATTI

GEMİ, YAT VE HİZMETLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ, 811 MİLYON DOLAR İHRACATA İMZA ATTI

Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB), yılın ilk yedi ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasa yüzde 26.3 oranında artış ile 811 milyon dolar tutarında ihracat yaptı.

İstanbul İhracatçı Birlikleri, yılın ilk yedi ayında, değer bazında en fazla ihracatı 362.1 milyon dolar ile Irak’a gerçekleştirdi. Irak’a en fazla mobilya, kağıt ve orman ürünleri ile su ürünleri ve hayvansal mamuller ihraç edildi. İİB, Irak’ın ardından değer bazında en fazla ihracatı Norveç, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Fransa’ya gerçekleştirdi. İİB ihracatında Norveç’e gemi ve yat, fındık ve mamulleri; ABD’ye hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, mobilya, kağıt ve orman ürünleri; Almanya’ya fındık ve mamulleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri; Fransa’ya ise gemi ve yat ile mobilya, kağıt ve orman ürünleri ön plana çıktı.

Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB), yılın ilk yedi ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasa yüzde 26.3 oranında artış ile 811 milyon dolar tutarında ihracat yaptı. Birliğin temmuz ayında yaptığı ihracat ise 76.5 milyon dolar oldu.