GLOBAL PORTS HOLDING, ST LUCIA LİMANI'NIN KRUVAZİYER OPERASYONLARININ 30 YIL SÜREYLE İŞLETMESİNİ ALDI

GLOBAL PORTS HOLDING, ST LUCIA LİMANI'NIN KRUVAZİYER OPERASYONLARININ 30 YIL SÜREYLE İŞLETMESİNİ ALDI

Global Ports Holding, Karayipler'de yer alan St Lucia Limanı'nın kruvaziyer operasyonlarının 30 yıl süre ile işletilmesine ilişkin olarak St Lucia hükümeti ile bir imtiyaz sözleşmesi imzaladı.

adscode

Global Ports'tan yapılan açıklama şu şekilde:

Şirketimizin dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc ("GPH" ya da “Grup”), Karayipler'de yer alan St Lucia Limanı’nın kruvaziyer operasyonlarının 30 yıl süre ile (10 yıl uzatma opsiyonu ile) işletilmesine ilişkin olarak St Lucia hükümeti ile bir imtiyaz sözleşmesi imzaladığını Şirketimize bildirmiştir. Bu anlaşma, GPH'nin Karayipler'deki stratejik hedefleri doğrultusunda atılmış önemli bir adımdır. 

GPH kendi global deneyimi ve işletme modelini St Lucia kruvaziyer liman operasyonlarını yönetmek için kullanacaktır. Ek olarak, GPH dünyanın en büyük gemilerinin yanaşmasına olanak verecek Point Seraphine'deki mevcut rıhtımın genişletilmesi, Vendors' Arcade, ve diğer ticari faaliyetleri canlandırmaya yönelik yatırımlar da dahil olmak üzere kruvaziyer liman hizmetlerini geliştirecek önemli yatırımlar yapacaktır. 

GPH ayrıca, bölge sakinleri için önemli ekonomik faydalar sağlamaya kararlı olup; Fisherman’s Village (Balikçi Köyü) gibi liman içindeki ve çevresindeki tesisleri geliştirerek destinasyondaki yolcu harcamalarını artırmaya yönelik çalışmalar planlamaktadır. 

31 Mart 2022-31 Mart 2023 arası 12 aylık dönemde yaklaşık 590 bin yolcu yolcu ağırlayan (2019 takvim yılında yaklaşık 790 bin) St Lucia kruvaziyer limanının, yatırımlar sonrasında, orta vadede 1 milyondan fazla yolcu ağırlaması beklenmektedir. 

Operasyonların ve yönetimin devralınması yerine getirilmekte olan bir dizi nihai koşulun gerçekleşmesine bağlı olup, 2023 takvim yılı bitmeden gerçekleşmesi beklenmektedir. Konuya ilişkin gelişmeler kamuoyu ile paylaşılmaya devam edilecektir.